Dzisiaj jest .
 
» Archiwum 2009


 

Mgr inż. Radosław Moskal
Nauczycielem Roku 2009

Mgr inż. Radosław Moskal, nauczyciel przedmiotów zawodowych naszej szkoły (elektrotechnika, elektronika, automatyka, mechatronika), wychowawca kl.3Tt (technik teleinformatyk), został Nauczycielem Roku 2009. Tym samym p.R.Moskal zwyciężył w VIII edycji konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz redakcję tygodnika "Głos Nauczycielski". Ta prestiżowa nagroda po raz pierwszy powędrowała do nauczyciela z naszego województwa! Taki tytuł otrzymuje co roku tylko jeden nauczyciel w Polsce! Naszego nauczyciela do konkursu zgłosili trzej jego uczniowie - Wojciech Pożoga, Hubert Kasprzyk i Mateusz Rusak.

Podczas uroczystości, która odbyła się 13 października 2009r. na Zamku Królewskim w Warszawie, nagrodę zwycięzcy konkursu wręczyli: p.Lilla Jaroń, podsekretarz stanu w MEN, p.Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny "GN" oraz przewodniczący jury, prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. W uzasadnieniu werdyktu jury przyznało, że zwycięzca tegorocznej edycji konkursu na Nauczyciela Roku został nagrodzony m.in. za "inteligencję i poczucie humoru, które w szkole okazały się skuteczniejsze od kartkówek i doprowadziły jego uczniów do życiowych sukcesów".

- Kompletnie się tego nie spodziewałem. Nie wiem, co mam powiedzieć! - wyznał wyraźnie wzruszony triumfator konkursu, gdy prowadząca galę prezenterka i dziennikarka telewizyjna p.Katarzyna Dowbor wyczytała jego nazwisko. - Chciałbym tylko podziękować moim uczniom - dodał po chwili p.Radosław Moskal. To bowiem uczniowie pana Radosława zgłosili swojego "psora" do konkursu. Na 500 uczniów z naszej szkoły, p.Moskala poparło w plebiscycie na Nauczyciela Roku aż 433 - nawet ci, których nigdy nie uczył.
Chwilę potem p.Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008, tradycyjnie już przełamał się złotą kredą ze swoim następcą.

- Już po raz ósmy spotykamy się na gali Nauczyciela Roku. Choć najwyższe laury otrzyma troje finalistów, to jednak trzeba podkreślić, że bohaterami dzisiejszego spotkania są wszyscy nominowani. Są oni nie tylko świetnymi wykładowcami swojego przedmiotu, ale także nauczycielami życia, starają zaszczepić w uczniach rozmaite pasje, otwierają przed nimi świat. Pokazują, że uczniowie z małych miejscowości, czy robotniczych dzielnic dużych miast nie powinny mieć żadnych kompleksów przed swoimi rówieśnikami z UE - tymi słowami redaktor naczelny "Głosu Nauczycielskiego" p.Jakub Rzekanowski powitał wszystkich gości finałowej gali - nauczycieli, uczniów, samorządowców, przedstawicieli sponsorów oraz gości honorowych. W Gali Finałowej uczestniczyli ponadto: Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Dziecka p.Marek Michalak, przedstawiciele klubów parlamentarnych, prezes ZNP p.Sławomir Broniarz, p.Anna Dymna z Fundacji "Mimo Wszystko", p.Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wielu znakomitych gości.

Radosław Moskal od 19 lat jest nauczycielem przedmiotów zawodowych. Naszą szkołę zna na wylot - zalicza się bowiem do jej wychowanków, a szkołę ukończył z wyróżnieniem! (klasa VEu technik elektryk, matura 1984, wychowawca p.A.Darczak). Po ukończeniu naszego THM-u (jako finalista X Olimpiady Wiedzy Technicznej), w nagrodę mógł wyjechać w połowie lat 80. na zagraniczne studia. Pan Radosław wybrał renomowaną Politechnikę Kijowską (kierunek napędy elektryczne i automatyzacja urządzeń przemysłowych). Politechnikę ukończył z wyróżnieniem, otrzymując propozycję pozostania na studiach doktoranckich. Jednak z względów finansowych propozycji nie przyjął.

Po powrocie do kraju przyjął propozycję pracy w szkole. Zajął miejsce w pokoju nauczycielskim u boku "belfrów", którzy jeszcze parę lat temu odpytywali go na lekcjach i wywoływali do tablicy. Szybko okazało się, że jest to najlepsza decyzja kadrowa w ostrowieckiej oświacie od lat. Prof. Radosław Moskal potrafił połączyć wyjątkowy pedagogiczny talent z młodzieńczym zapałem, poczuciem humoru i imponującą wiedzą. Uczniowie szybko go polubili. Świetna atmosfera w klasie i pomysłowość nauczyciela sprawiają, że w pracowni pana Radosława tętni życie naukowe, o czym świadczą wyniki uczniów. Wychował dotychczas 36 finalistów i laureatów Olimpiady Wiedzy Technicznej, 5 finalistów i laureatów Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, 9 finalistów i laureatów Olimpiady Innowacji Technicznych oraz laureatów innych konkursów wiedzy elektrotechnicznej. Jego uczniowie wykonali do tej pory ponad 300 prac dyplomowych.

Zdobywca tytułu Nauczyciel Roku 2009 do swoich największych sukcesów zalicza wyposażenie swojej pracowni automatyki w wart ok. 200 tys. zł nowoczesny sprzęt, oprogramowanie i literaturę fachową. Jest ponadto współzałożycielem Fundacji Wspierania Rozwoju ZS3. Fundacja pozyskała środki w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci na realizację projektów edukacyjnych dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, dzięki czemu w 2007r. 11 nauczycieli pojechało na 2 tygodnie do Hiszpanii, a w 2009 r. 8 nauczycieli spędziło dwa tygodnie we Włoszech. Od roku 2005, w ramach programu Leonardo da Vinci nasi uczniowie uczestniczyli już w 10 wyjazdach zagranicznych na praktyki zawodowe: (Hiszpania, Niemcy, Włochy). Na realizację wszystkich staży zawodowych szkoła pozyskała już 400 tys. euro. Kolejnych 100 uczniów wyjedzie w tym roku szkolnym na praktyki do Zwickau, Lizbony, Malagi, Walencji i Kordoby.

Za zdobycie tytułu "Nauczyciela Roku" otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i wycieczkę do Paryża od Związku Nauczycielstwa Polskiego, dodatkowo laptopa oraz dla szkoły: interaktywną tablicę, sprzęt sportowy i różnorodne pomoce multimedialne. Ponadto Zespół Szkół nr 3 automatycznie otrzymał certyfikat "Szkoły na medal".

Nauczyciel Roku 2009 Radosław Moskal miał bardzo pracowity Dzień Nauczyciela. Spędził go w Warszawie. Rano o godz. 7.50 był gościem programu TVP1 "Kawa czy Herbata", a o godz. 8.50 gościem radiowych "Sygnałów Dnia".
- Staram się poprowadzić uczniów, żeby wszystko było jak najlepiej - wyjaśniał. - Największym wyróżnieniem jest dla mnie zgłoszenie mojej kandydatury do konkursu przez samych uczniów.
Po południu o godz. 14.55 p.R.Moskal był gościem Superstacji.
- Zdarza mi się, że przychodzę rano do klasy i robię "wejściówkę". Mówię, że mi się śniło w nocy jakieś zadanie. I rozwiązujemy je razem z uczniami - mówił.

Przypomnijmy, że p.Moskal jest laureatem Ostrowieckiego Wiktora 2005 oraz wielu nagród Dyrektora ZSH, Dyrektora ZS3, Starosty Ostrowieckiego, Kuratora Oświaty i Ministra Edukacji Narodowej.

 
^ Do góry ^