» Archiwum 2009

Konferencja "Leonardo da Vinci"
Zespół Szkół nr 3 - pięć lat doświadczeń

19 listopada 2009r. w naszej szkole została zorganizowana konferencja pt.: "Zespół Szkół nr 3 w Programie Leonardo da Vinci - pięć lat doświadczeń". Na konferencję zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele szkół technicznych z województwa świętokrzyskiego. Konferencję prowadził wicedyrektor ZS Nr 3 - p.Piotr Leśniewski. Dyrektor szkoły - p.Czesław Golis, jako gospodarz, powitał wszystkich uczestników konferencji i przedstawił zaproszonych gości, a wśród nich: p.Joannę Srebrzyńską z Warszawy - pracownika Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Kielcach - starszego wizytatora p.Wiesława Gruszkę oraz naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Ostrowcu - p.Macieja Kuszewskiego.

Podczas konferencji koordynatorzy, uczestnicy i autorzy projektów podsumowali pięć lat dotychczasowych doświadczeń naszej szkoły w pozyskiwaniu środków na praktyki zagraniczne dla uczniów, w ramach programu Leonardo da Vinci.. Tym samym, celem konferencji, było zachęcenie przedstawicieli innych szkół z województwa świętokrzyskiego do udziału w programie. Podczas spotkania przedstawione zostały doświadczenia, rezultaty i znaczące osiągnięcia naszej szkoły w realizacji projektów Leonardo da Vinci, które mogą stanowić wartościowe źródło informacji i dobrych praktyk dla dyrektorów i nauczycieli szkół, chcących propagować działania zmierzające do poprawy jakości systemów kształcenia oraz dostosowania systemu edukacyjnego do wymogów rynku pracy. Ponadto celem konferencji była wymiana doświadczeń, opinii i uwag dotyczących pozyskiwania środków unijnych dla edukacji zawodowej.

Zespół Szkół nr 3 jest pionierem w pozyskiwaniu unijnych środków na zagraniczne staże dla swoich uczniów. Co roku, na cztery tygodnie nasi uczniowie wyjeżdżają do Hiszpanii, Niemiec lub Włoch.. W roku szkolnym 2009/10 pojadą również do Portugalii. Do tej pory w szkole zrealizowano 10 wyjazdów dla 182 uczniów klas trzecich. Obecnie realizowany jest projekt podzielony na 5 staży, z którego skorzysta 100 uczniów. Łącznie na wyjazdy pozyskano już ponad 580 tysięcy euro. Wszystkie koszty związane z taką praktyką pokrywane są z funduszy Unii Europejskiej, a odbywane praktyki cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. Są one organizowane dla uczniów ze wszystkich zawodów, w których kształci się młodzież w ZS Nr 3.

- Organizując konferencję chcieliśmy podsumować dotychczasowe działania związane z przygotowywaniem i realizacją projektów mobilności. Zwracamy uwagę na szanse i możliwości, które otwierają się przed realizatorami, aby zachęcić przedstawicieli innych szkół z województwa świętokrzyskiego do udziału w programie - mówi p.Alicja Żuchowska, autorka pierwszego projektu i liderka zespołu nauczycieli zajmujących się ich przygotowaniem. Zespół nauczycieli zaangażowanych w realizację projektów tworzą:
  • koordynatorzy:
    • p.Krystyna Wrońska
    • p.Marlena Brzeźnicka-Winiarska
    • p.Barbara Cebula

Pierwsze wyjazdy młodzieży na zagraniczne praktyki odbyły się w 2005 roku. Dotychczas młodzież uczestniczyła w 10 wyjazdach:
  1. listopad 2005r. - Malaga (Hiszpania) - staż dla elektroników
  2. maj 2006r. - Berlin (Niemcy) - staż dla informatyków
  3. listopad 2006r. - Malaga (Hiszpania) - staż dla elektroników i mechatroników
  4. listopad 2006r. - Turyngia (Niemcy) - staż dla elektroników i mechatroników
  5. maj 2007r. - Lipsk (Niemcy) - staż dla elektroników
  6. kwiecień 2008r. - Matera (Włochy) - staż dla elektroników i informatyków
  7. kwiecień 2008r. - Malaga (Hiszpania) - staż dla elektroników, informatyków i mechatroników
  8. kwiecień 2008r. - Zwickau (Niemcy) - staż dla elektroników, informatyków i mechatroników
  9. maj 2009r. - Malaga (Hiszpania) - staż dla elektroników i informatyków
  10. maj 2009r. - Walencja (Hiszpania) - staż dla logistyków
W roku szkolnym 2009/2010 planowane jest 5 kolejnych wyjazdów:
  1. Lizbona (Portugalia)
  2. Walencja (Hiszpania)
  3. Cordoba (Hiszpania)
  4. Malaga (Hiszpania}
  5. Zwickau (Niemcy)

W czasie prezentacji uczestnicy ostatnich wyjazdów do Hiszpanii przedstawili gościom i kolegom swoje wrażenia, a później odebrali Europassy, potwierdzające odbycie stażu i nabycie kwalifikacji zawodowych. Uczniowie zaprezentowali również krótki program artystyczny "Europejskie wakacje", opowiadający o krajach, w których mieli okazję przebywać na praktykach.