» Praktyki 2008

Praktyki zagraniczne - Malaga 2008
Staż zawodowy w Hiszpanii - kwiecień 2008

Europass Mobility

W kwietniu 2008r. grupa 20 uczniów z klas III technikum (profile: elektronika, informatyka, mechatronika, teleinformatyka) oraz 2 nauczycieli wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Malagi (Hiszpania). Był to już trzeci wyjazd naszych uczniów do tego miasta - pierwszy miał miejsce w roku 2005 - zobacz praktyki w Maladze 2005..

Malaga (Hiszpania)

Oto pierwsze wrażenia naszych uczniów z Hiszpanii:
Minęło już ponad 2 tygodnie naszego pobytu w Maladze. Pierwsze wrażenia po przyjeździe były niesamowite. Krajobrazy, które mogliśmy podziwiać z samolotu zapierały dech w piersiach. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna mieszka w Torremolinos, a druga, czyli my, mieszkamy zupełnie sami w Maladze bez naszych pań profesor. Na szczęście odwiedzają nas niemal codziennie, co niezmiernie cieszy nasze serca.

Praktyki zawodowe - Malaga 2008

Praktyki zawodowe w Maladze 2008
malaga2008.zs3leonardo.pl - strona internetowa o praktykach zawodowych w Maladze - autor Mateusz Niekłań kl. 4 Tib

Podczas pierwszych dni mieliśmy kurs języka hiszpańskiego, a następnie każdy z nas poznał miejsce swojej praktyki. Na szczęście brak znajomości języka hiszpańskiego nie okazał się zbyt dużą przeszkodą i wszyscy dobrze zaklimatyzowaliśmy się w naszych firmach. Co więcej okazało się, że nasza znajomość języka angielskiego w dużym stopniu przewyższa umiejętności językowe Hiszpanów.

Spragnieni słońca

Czas wolny, którego mamy pod dostatkiem, spędzamy na wiele sposobów. W weekendy panie profesor organizują nam bardzo ciekawe wycieczki np. delfinarium, rejs statkiem po Morzu Śródziemnym, przejażdzkę kolejką linową czy niesamowitą wyprawę na Gibraltar. A jeśli chodzi o nasz czas wolny po pracy, to wykorzystujemy go na zwiedzanie miasta i korzystanie z uroków słonecznej plaży. Wieczorami grupa mieszkająca w Maladze rozgrywa mecze piłki nożnej z hiszpańską młodzieżą i jak na razie bilans spotkań wynosi 6:3 na naszą korzyść. Każdy z nas jest bardzo zadowolony z pracy i pobytu tutaj. Przeżywamy przygodę naszego życia, ale niestety już niedługo wracamy do domu..
Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia w Polsce - Malaga Boys.

Widok na Torremolinos

Uczniowie odbyli praktyki w firmach elektronicznych i informatycznych w Maladze i okolicy. Zajmowali się serwisem komputerów, instalacją systemów operacyjnych i oprogramowania, stawianiem serwerów www (Debian 4.0 Etch Apache 5 + PHP), programowaniem mikroprocesorów Fujitsu (sterowanie panelami reklamowymi LED), lutowaniem podzespołów elektronicznych i układów scalonych, naprawą sprzętu AGD.

Uczestnicy praktyk - Malaga:
  • Damian Grzegorski
  • Michał Surowiec
  • Tomasz Sternik
  • Michał Ślusarz

Praktyka została zrealizowana w ramach programu Leonardo da Vinci 2007. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli p. Marioli Leśniewskiej i p. Katarzyny Cedro. Koordynatorem projektu była p. Mariola Leśniewska.