Dzisiaj jest .
 
» Archiwum 2006


 

Prezentacja Zespołu Szkół Nr 3
Kierunki kształcenia 2006

Zespół Szkół Nr 3 jest placówką, która od ponad osiemdziesięciu lat kształci młodzież zgodnie z potrzebami rynku pracy. Przez ten okres szkołę opuściło tysiące doskonale wykształconych absolwentów, którzy bez trudu znaleźli zatrudnienie lub kontynuowali naukę na studiach wyższych.

Również i dziś ZS3 charakteryzuje wysoki poziom nauczania, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty zawodowe. Dowodem na to są sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych, nawet na arenie międzynarodowej.

Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej 2006
OLIMPIADA WIEDZY ELEKTRYCZNEJ I ELEKTRONICZNEJ

Szkoła corocznie zajmuje wysokie pozycje w rankingu najlepszych szkół w Polsce - w tym roku 159 miejsce w kraju, a wśród zespołów szkół zawodowych znalazła się na 12 miejscu w kraju.

Przyczyniły się do tego sukcesy uczniów w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej. Ubiegły rok "obfitował" w finalistów i jednego laureata tej olimpiady. W tym roku również przedstawiciel ZS3 zakwalifikował się do stopnia centralnego. Nie mniej znaczące sukcesy uczniowie szkoły osiągają w Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej oraz Turnieju Młodych Mistrzów Techniki.

Finaliści grupy elektryczno-elektronicznej z opiekunami
FINALIŚCI GRUPY E-E OWT 2003 Z OPIEKUNAMI

ZS3 jest szkołą nie tylko dla najzdolniejszych uczniów - JEST SZKOŁĄ DLA KAŻDEGO. Posiadając kierunki kształcenia, doskonale dostosowane do aktualnej sytuacji na rynku pracy, przyciąga młodych ludzi, którzy pragną zdobyć nie tyko solidną wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne. Każdego roku ZS3 proponuje nowe kierunki kształcenia, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom pracodawców i wyższych uczelni. Na terenie powiatu ostrowieckiego to właśnie ZS3 jest pionierem w otwieraniu nowoczesnych kierunków.

Pracownia informatyczna szkoły zgodna z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej
PRACOWNIA INFORMATYCZNA Z MEN

W technikum, już ponad 12 lat temu, została wprowadzona nowoczesna specjalność: systemy i sieci komputerowe, która do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze i doskonale wyposażonym czterem pracowniom komputerowym, podłączonym do Internetu poprzez dwa sztywne, szybkie łącza, możliwe było otwarcie w ubiegłym roku klas w zawodzie technik informatyk Uczniowie tych klas mają do wyboru jedną ze specjalności: aplikacje internetowe lub grafika komputerowa lub administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi lub systemy zarządzania bazami danych. Wymienione atuty oraz nowoczesne oprogramowanie są gwarantem wysokiego poziomu kształcenia w kierunkach informatycznych.

Nauka programowania mikroprocesorów INTEL
PROGRAMOWANIE MIKROPROCESORÓW INTEL

Technikum kształci młodzież także w innym atrakcyjnym zawodzie - technik mechatronik. Jest to bardzo nowoczesny kierunek, łączący w sobie zagadnienia związane z informatyką, elektroniką, automatyką i mechaniką. Otwarcie klas w tym zawodzie było możliwe dzięki otrzymaniu obrabiarki sterowanej numerycznie i zakupieniu nowoczesnego oprogramowania, wspomagającego proces projektowania i wytwarzania. Uczniowie mają możliwość uczenia się programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie - umiejętności tak często wymaganej i poszukiwanej przez pracodawców. Aby zapewnić optymalny rozwój umiejętności praktycznych uczniów i przygotowania ich do egzaminu zawodowego szkoła organizuje uczniom praktyki zawodowe w Centrum Kształcenia Praktycznego w Starachowicach.

Obrabiarka CNC sterowana numerycznie - sprzęt o wartości 80 tys. zł otrzymany z funduszów Unii Europejskiej w programie Phare 2001
PROGRAMOWALNA OBRABIARKA CNC


Dzięki specjalistycznym pracowniom wyposażonym w wysokiej klasy urządzenia, możliwe było otwarcie innego nowego kierunku - technik teleinformatyk.

Technikum jest szkołą, której absolwent oprócz świadectwa dojrzałości otrzymuje także dodatkowy dokument, jakim jest dyplom technika danej specjalności, zapewniając sobie doskonały start w życiu zawodowym.

Nowoczesne kierunki kształcenia występują także w liceum profilowanym. ZS3 było pierwszą placówką w mieście, która rozpoczęła kształcenie w tego typu szkole. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszą się profile: ekonomiczno-administracyjny i zarządzanie informacją. Pierwszy profil umożliwia zdobycie wiedzy niezbędnej do prowadzenia własnej firmy, zarządzania przedsiębiorstwem, obsługiwania urządzeń biurowych. Jest to możliwe dzięki pracowniom prac biurowych, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie komputerowe. Natomiast profil zarządzanie informacją jest profilem typowo informatycznym, w którym pasjonaci komputerowi mogą zdobyć, między innymi, umiejętności tworzenia baz danych, serwisów multimedialnych, projektowania stron WWW, obsługi programów graficznych.

Desant młodych elektroników na zasilacz impulsowy
PRACOWNIA URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

Absolwenci liceum profilowanego z powodzeniem mogą starać się o indeksy wyższych uczelni lub kontynuować naukę w szkole policealnej, zdobywając w ten sposób konkretny zawód.

Nowe kierunki pojawią się w ZS3 również w roku szkolnym 2006/2007. W technikum powstanie klasa technik logistyk. Specjaliści do spraw logistyki są obecnie bardzo poszukiwani na rynku pracy. Logistycy zajmują się bowiem wszystkimi zagadnieniami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem firmy, zaczynając od planowania, poprzez finanse, marketing, a kończąc na transporcie i dystrybucji. Wykształceni w tym kierunku specjaliści obecnie nie mają żadnych kłopotów ze znalezieniem pracy i to dobrze płatnej pracy.

Nowy profil powstanie też w liceum - kształtowanie środowiska. Profil ten przeznaczony jest dla tych, którzy pragną zdobyć wiedzę na temat: gospodarowania zasobami energii, projektowania architektonicznego, ochrony zabytków, itp.

Nowością w ZS3 będzie też powrót do kształcenia w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Dzięki współpracy z Celsą "Huta Ostrowiec" możliwe będzie otwarcie klas w zawodach typowo hutniczych.

Otwarte też będą klasy w zawodach elektryczno-elektronicznych i mechanicznych. Propozycja takich kierunków kształcenia jest związana z zapotrzebowaniem rynku pracy na wykwalifikowanych pracowników w tych dziedzinach. Szkoła zawarła porozumienia z przedstawicielami zakładów pracy, którzy będą podpisywać z uczniami umowy. Dzięki nim staną się oni młodocianymi pracownikami, będą otrzymywać COMIESIĘCZNE WYNAGRODZENIE.

ZS3 stawia na innowacyjność nie tylko w kierunkach kształcenia. Co roku odbywają się w szkole seminaria i sesje popularnonaukowe, zwłaszcza z informatyki i mechatroniki. Są one realizowane przy współpracy z wyższymi uczelniami: Politechniką Świętokrzyską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Polskim Towarzystwem Informatycznym, firmami mechatronicznymi z Warszawy. Na takich spotkaniach uczniowie szkoły mają możliwość poznania najnowszych rozwiązań technicznych, nowoczesnych programów komputerowych. Dzięki temu młodzież z ZS3 doskonale radzi sobie na stanowiskach pracy nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Seminarium mechatroniczne w ZS3 - 2006r.
SEMINARIUM MECHATRONICZNE 2006

W ubiegłym roku uczniami ostatnich klas technikum zainteresowała się firma Procter&Gamble z Warszawy. Nasi uczniowie z powodzeniem przeszli przez kolejne etapy procedur kwalifikacyjnych i obecnie mają dużą szansę na zatrudnienie w tej nowoczesnej firmie.

Spotkanie z przedstawicielami koncernu Procter & Gamble
SPOTKANIE Z FIRMĄ PROCTER & GAMBLE

Ubiegły rok zapoczątkował również wyjazdy uczniów naszej szkoły na praktyki zagraniczne w ramach programu Leonardo da Vinci. Grupa 16. uczniów z klas elektronicznych odbywała czterotygodniową praktykę w firmach elektronicznych i komputerowych na terenie Hiszpanii. Miejscowi pracodawcy byli bardzo zadowoleni z umiejętności uczniów i oferowali im dobrze płatną pracę. W maju tego roku kolejna grupa uczniów - tym razem z liceum profilowanego, profil: zarządzanie informacją - wyjedzie na trzytygodniowe szkolenie do firm komputerowych w Berlinie.

Praktyki zagraniczne w Hiszpanii - 2005r.
PRAKTYKI ZAGRANICZNE W HISZPANII (2005)

Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży takimi wyjazdami w przyszłym roku szkolnym zamierzamy zorganizować takie praktyki dla 60. uczniów. Krajami docelowymi będą: Hiszpania i Niemcy, ale trwają również rozmowy z partnerami z Włoch i Anglii. Koszty związane z praktykami zagranicznymi pokrywa Unia Europejska.

Szkoła otwiera przed swoimi uczniami możliwości poznania Europy, wszechstronnego rozwoju, zdobycia kluczowych umiejętności przydatnych dla młodego człowieka.

Rajd pierwszaka - wrzesień 2005r.
RAJD PIERWSZAKA - WRZESIEŃ 2005r.

Naszym priorytetem jest nie tylko kształcenia zawodowe, ale również stworzenie możliwości szerokiego rozwoju kulturalnego i intelektualnego uczniów. Udaje się to dzięki partnerskiemu traktowaniu młodzieży przez nauczycieli, stworzeniu atmosfery wzajemnego szacunku i tolerancji.

Specyficzny klimat, doskonałe relacje, które tworzą uczniowie i nauczyciele, częste imprezy kulturalne, integracyjne i rozrywkowe sprawiają, że ZS3 to szkoła przyjazna dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Więcej informacji o szkole można uzyskać za pośrednictwem poczty elektronicznej: info@zs3ostrowiec.neostrada.pl

 
^ Do góry ^