Dzisiaj jest .
 
» Archiwum 2000 - 2003


 

Kształcenie ekonomiczne w ZS3


W roku 1995 w Zespole Szkół Nr 3 utworzono nowatorską szkołę - liceum techniczne, pierwowzór późniejszego liceum profilowanego. Dzięki temu nasza szkoła jako jedna z pierwszych w Polsce wdrożyła nowoczesne programy nauczania przedsiębiorczości. Dostosowaliśmy odpowiednio bazę dydaktyczną, stworzyliśmy pracownię przedsiębiorczości, doposażyliśmy je odpowiednio w programy komputerowe, filmotekę, literaturę, urządzenia techniczne i inne pomoce.

Pracownia przedsiębiorczości - sala wykładowa
PRACOWNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI s.404

W 1996r. w ZS Nr 3 powstała po raz pierwszy klasa o profilu ekonomiczno - administracyjnym. Szkolenie biznesowe było świetnym uzupełnieniem kształcenia technicznego. Kształcenie w profilu ekonomicznym umożliwiło ukształtowanie podstawowych umiejętności związanych z funkcjonowaniem człowieka w warunkach gospodarki rynkowej. Przybliżało szeroki zakres zagadnień edukacji ekonomicznej od rachunkowości poprzez pracę biurową, aż po marketing i zarządzanie firmą. Ukształtowane umiejętności pomagały uczniowi w świadomym wyborze kierunku dalszego kształcenia i kreowania własnej kariery zawodowej. Absolwent liceum technicznego mógł kontynuować proces kształcenia zarówno w policealnej szkole nadającej tytuł technika (1 rok nauki), jak i w szkole wyższej w następujących dziedzinach: zarządzanie i marketing, handel, rachunkowość, bankowość, technika pracy biurowej, administracja. Profil ekonomiczno - administracyjny dawał uczniowi możliwość uzyskania w krótkim czasie kwalifikacji zawodowych w zawodach związanych z prowadzeniem działalności o charakterze usługowym. Absolwenci tej klasy byli dobrze przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pod kątem tego profilu szkoła posiadała dostosowane pracownie:

-  pracownię komputerową s.403 - wyposażona w programy komputerowe: mistrz klawiatury, pakiet programów księgowo - finansowych (telemarketing, krezus), słowniki biznesowe i inne,

-  pracownię prac biurowych s.404 - wyposażoną w telefony i faksy z centralką wewnętrzną, stanowisko do bindowania, stanowisko do laminowania, ksero, wielofunkcyjne urządzenie biurowe (drukarka, faks, ksero, skaner w jednym), niszczarkę do papieru, gilotynę do papieru i inne,

-  pracownię przedsiębiorczości s.404 (wspomniana powyżej).

Pracownia przedsiębiorczości - zajęcia z techniki biurowej
ZAJĘCIA Z TECHNIKI BIUROWEJ s.405

Edukacja ekonomiczna w Zespole Szkół Nr 3 owocowała licznymi sukcesami na polu naukowej rywalizacji szkół. Warto wymienić chociażby najważniejsze z nich. Szkoła uczestniczy od 1994 roku w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Od kilku lat jest reprezentantem miasta w tej prestiżowej olimpiadzie, gdyż jako jedyna spośród ostrowieckich szkół ma finalistów szczebla szkolnego i uczestników szczebla okręgowego. I tak:
- w roku szk. 2000/2001 w etapie okręgowym olimpiady uczestniczyli:

  1. Wiewióra Dagmara,
  2. Skarba Mariusz,
  3. Żywczyk Justyna,
  4. Kaczmarczyk Ewelina,
  5. Dorociak Ewelina,
  6. Łukasiewicz Artur,
  7. Morzyk Michał,
  8. Grudniewski Piotr,
  9. Adamski Tomasz,
    - w roku 2001/2002:
  1. Łukasiewicz Artur,
  2. Grudniewski Piotr,
  3. Zimoląg Mateusz,
    - w roku 2002/2003:
  1. Lipiec Iwona,
  2. Pietruszka Agnieszka,
  3. Zimoląg Mateusz,
    - w roku 2003/2004:
  1. Nowak Rafał,
  2. Lisowski Marcin

Nowak Rafał został laureatem szczebla okręgowego i zakwalifikował się do szczebla centralnego olimpiady. Przygotowywaniem uczniów do olimpiad i konkursów ekonomicznych zajmuje się mgr Alicja Żuchowska. Ponadto szkoła uczestniczy w licznych programach i konkursach kształtujących umiejętności biznesowe. W 2002/2003 r. uczestniczyła w konkursie na najlepszy biznes plan, organizowanym przez ŚCDN, a sponsorowanym przez Narodowy Bank Polski, pt. "Przedsiębiorczy zawsze wygrywa". Spośród pięciu drużyn zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu dwa projekty znalazły się w finale i po prezentacji zostały wyróżnione:

  1. Projekt pt. "Komputerowe Oprogramowanie Gastronomiczne i Hotelarskie" spółka jawna, opracowany przez uczniów:
  - Marcin Fiszer,
  - Karol Fudala,
  - Mariusz Główka,
  - Karol Cielebąk,
  - Grzegorz Dwojak
  2. Projekt pt. Usługi renowacyjne "Eurocomfort" spółka cywilna, opracowany przez uczennice:
  - Agnieszka Zaborska,
  - Agnieszka Kasińska,
  - Małgorzata Szastak,
  - Beata Pawlica,
  - Agnieszka Jaros.

W konkursie giełdowym "Internetowa Gra Giełdowa" - II edycja uczestniczyły dwie drużyny:

  1. Liceum Techniczne:
  - Marcin Fiszer,
  - Karol Fudala,
  - Mariusz Główka,
  2. Technikum Nr 3:
  - Dariusz Szot,
  - Grzegorz Mendyk,
  - Grzegorz Kocjan,
  - Krzysztof Mikulski,
  - Emil Kubik.

Spośród grających szkół ostrowieckich drużyna z Liceum Technicznego zajęła najwyższe miejsce (trzecie miejsce w województwie). Opiekę nad pracami sprawowała mgr Alicja Żuchowska. W ramach współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych szkoła brała udział również w innych konkursach, m.in.: na najciekawszy artykuł prasowy o giełdzie, na film o giełdzie itp. Systematycznie są organizowane wycieczki na GPW, w ramach których uczniowie odwiedzają giełdę, uczestniczą w prelekcjach proponowanych przez tę instytucję rynku kapitałowego. W ramach współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości szkoła realizuje innowacyjne programy:

- Ekonomia stosowana (w jego zakres wchodzi prowadzenie firmy uczniowskiej),
- Mini przedsiębiorstwo (prowadzenie młodzieżowego przedsiębiorstwa).

Wspólne zdjęcie z ówczesnym Marszałkiem Sejmu RP p. Markiem Borowskim podczas wycieczki klasowej do Warszawy
WSPÓLNE ZDJĘCIA Z MARSZAŁKIEM SEJMU

Chętni uczniowie, uczestniczący w programach FMP, zdają egzamin z umiejętności biznesowych i zdobywają Certyfikaty Uniwersytetu Cambridge. Szkoła organizuje zajęcia wykraczające poza program przedmiotowy, np. z zakresu obsługi programów księgowo - finansowych, przeprowadza egzaminy wewnętrzne i nadaje certyfikaty dotyczące posiadanych umiejętności. Ponadto, w ramach edukacji ekonomicznej, organizowane są spotkania z doradcą zawodowym, z przedstawicielami banków, z biznesmenami i innymi ciekawymi ludźmi.

Zobacz osiągnięcia naszych uczniów w olimpiadach i konkursach wiedzy ekonomicznej..


 
^ Do góry ^