» Archiwum 2011

Praktyki zagraniczne - Walencja 2011
Staż zawodowy w Hiszpanii - maj/czerwiec 2011

Europass Mobility

Pozdrowienia z gorącej Hiszpanii przesyłają logistycy z III Tl i opiekunowie: p. Julita Pastuszko i p. Alicja Żuchowska. Od tygodnia jesteśmy na praktykach w Walencji. Za nami podróż, która dla większości z nas była nowym doświadczeniem. Duże wrażenie wywarł na nas pierwszy lot samolotem. Mieszkamy w Port Saplaya - malowniczym, nadmorskim miasteczku, na obrzeżach Walencji. Jesteśmy zachwyceni Morzem Śródziemnym, otaczającą roślinnością i zabytkami. Ludzie, z którymi się do tej pory spotykaliśmy byli dla nas bardzo mili i pomocni. Obawialiśmy się, jak sobie poradzimy na praktykach. Szczególnie przerażał nas dojazd do zakładów, bo niektórzy z nas muszą jechać autobusem, tramwajem i metrem. Jak do tej pory nikt się nie zagubił, Walencja staje się nam coraz bardziej przyjazna. Na praktykach też radzimy sobie coraz lepiej, chyba będzie dobrze..

Praktyka zawodowa dla logistyków w Walencji w 2011r. był już trzecim wyjazdem naszych uczniów do tego miasta. Wyjazd zrealizowany był w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci.. Projekt koordynowała p. Alicja Żuchowska, a jego autorami byli: p. Jolanta Świąder i p. Witold Rogowski. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli p. Alicji Żuchowskiej i p. Julity Pastuszko.

Walencja (hiszp. Valencia) - miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie

Stażyści mieszkali w Port Saplaya - miasteczku leżącym 2 kilometry od Walencji, usytuowanym pomiędzy autostradę prowadzącą do Barcelony a brzegiem morza. Miejscowość oglądana z plaży w Walencji sprawia wrażenie ogromnego zamczyska stojącego na brzegu morza, otoczonego wysokim murem z wieżami strażniczymi. Jednakże po zbliżaniu się wysoki mur okazuje się szeregiem wielopiętrowych, połączonych ze sobą budynków. Port Saplaya jest doskonałym miejscem na wieczorny spacer. Duża ilość zieleni, obsypane kwiatami krzewy, dorodne palmy, maleńkie zaułki, podwórka i tajemne przejścia pomiędzy nimi nadają tej wiosce niecodzienny nastrój. Porozgałęziane kanały powodują, że spacer wzdłuż brzegów w tym maleńkim miasteczku może trwać godzinę i dłużej.

Walencja jest trzecim, zarówno pod względem wielkości jak i ilości mieszkańców miastem Hiszpanii. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w południowej części. Właśnie dzięki temu mieszkańcy tego uroczego zakątka cieszą się słońcem przez cały rok. Walencja jest stolicą regionu w skład którego wchodzą również 2 inne miejscowości: Castellón i Alicante. W całym regionie funkcjonują 2 języki urzędowe Castellano (nauczany w Polsce jako hiszpański) i Valenciano (język zbliżony bardziej do francuskiego). Miasto zostało założone w 138 roku p.n.e. Stąd liczne atrakcje dla zwiedzających.

W nowoczesnej część miasta znajduje się muzeum techniki, oceanarium, planetarium oraz muzeum sztuki. Wszystkie te piękne budowle usytuowane są w południowo- wschodniej części miasta. Miasto położone jest nad rzeką Turią, rzeka ta była niesforna i przysparzała Walencjanom wiele kłopotów. Przez większość roku brakowało w niej wody, za to kilka razy do roku wylewała. Władze miasta zdecydowały się zmienić koryto rzeki (które obecnie biegnie za miastem). Na tym terenie zdecydowano się stworzyć park, tam również znajduje się Muzeum Muzyki.

Walencja na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii. Herb Walencji

Flaga Walencji

Stronę o praktykach w Walencji i Montijo w 2011r. - walencja.zs3leonardo.pl - wykonali uczniowie klasy 3 Tia Radosław Gilewski i Sebastian Banach.

Strona www o praktykach w Walencji i Montijo 2011