» Archiwum 2013

Rajd integracyjny logistyków
Okolice Bałtowa - 9 października 2013 r.

9 października klasa I - technik logistyk odbyła rajd integracyjny w okolicach Bałtowa. Imprezę zainicjowali sami uczniowie, którzy uznali, że warunki pozaszkolne będą lepiej sprzyjać wzajemnemu poznaniu się. Organizatorem rajdu i przewodnikiem był zastępca dyrektora szkoły - pan Piotr Leśniewski, a wspomagały go panie: Alicja Żuchowska - wychowawczyni klasy i nauczycielka Elżbieta Drach.

Trasa rajdu wiodła od Skarbki przez polne drogi i ścieżki, dukty leśne, wąwozy do Ulowa, a następnie do Bałtowa. W sumie grupa pokonała ponad 10 kilometrów trasy, która była uatrakcyjniana ciekawą lekcją z geografii, chemii, historii, botaniki, a nawet matematyki. Dyrektor Leśniewski świetnie zorientowany w topografii terenu przekazywał uczestnikom liczne informacje i ciekawostki dotyczące regionu. Było przypomnienie prehistorii regionu, warunków tworzenia się skał wapiennych i lessowych, genezy parku jurajskiego, procesów geomorfologicznych prowadzących do powstania licznych wąwozów i przełomu rzeki Kamiennej.

Było wiele zadań praktycznych. Uczniowie obliczali szacunkowy ciężar napotkanych głazów narzutowych i przypuszczalny wiek dębu. Badali zapach kwasu mrówkowego, poznawali ciekawe rośliny i podziwiali piękno jesiennego lasu.

Bardzo ciekawa dla uczestników okazała się lekcja pszczelarstwa. Mogliśmy jej doświadczyć dzięki gościnności pana Wacława Kołodziejczaka, który przyjął nas w swojej pasiece w Ulowie, zorganizował ciekawy wykład na temat znaczenia pszczół dla człowieka i dla życia na Ziemi. Był również pokaz produktów pszczelarskich, zaglądanie do ula i degustacja miodu.

"Bardzo podobała mi się lekcja z pszczelarstwa. Świadomość o tym jak cenne i ważne dla człowieka są te owady sprawiła, że tak ja, jak i pozostali uczestnicy rajdu chętnie zadeklarowaliśmy, że zostajemy przyjaciółmi pszczół. Na potwierdzenie tej deklaracji dostaliśmy od pana Kołodziejczaka odpowiednie plakietki." - tak wypowiedziała się jedna z uczestniczek rajdu - Małgosia Chuchała.

Rajd kończył się w Bałtowie, gdzie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Humory cały czas dopisywały, pogoda również. Pozostały dobre wspomnienia i liczne zdjęcia.

Uczniowie klasy I technik logistyk wraz w wychowawcą składają podziękowanie dyrektorowi Piotrowi Leśniewskiemu i panu Wacławowi Kołodziejczakowi za wkład w organizacje i uatrakcyjnienie rajdu.