» Archiwum 2013

XXXIX Olimpiada Wiedzy Technicznej
Uczniowie THM-u i Chreptusa finalistami

W finale XXXIX Olimpiady Wiedzy Technicznej, który odbył się w dniach 12-14 kwietnia 2013 r., na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy wzięło udział 50 zawodników wyłonionych w toku eliminacji szkolnych i okręgowych spośród 8245 uczniów z 397 szkół z całego kraju. W toku dwudniowych zmagań rozwiązywali oni najpierw dwa spośród trzech zadań tematycznych, zaś drugiego dnia problem techniczny w wybranej wcześniej grupie: mechaniczno-budowlanej lub elektryczno-elektronicznej. W grupie elektryczno-elektronicznej udział wzięło 29 uczniów, zaś w grupie mechaniczno-budowlanej 21 uczniów.

Grupę elektryczno-elektroniczną Ostrowiec Św. i jednocześnie województwo świętokrzyskie godnie reprezentowali Piotr Sala (finalista: XXXVIII OWT, IV Olimpiady Innowacji Technicznych oraz dwukrotnie Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości) uczeń Zespołu Szkół nr 3 (THM) - opiekun mgr inż. Radosław Moskal oraz Przemysław Moskal (finalista IV Olimpiady Innowacji Technicznych) uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza - opiekunowie mgr Wojciech Studzieżba oraz mgr inż. Radosław Moskal.

O tym, jak trudno dostać się do ścisłego finału olimpiady świadczyć może liczba uczestników zawodów okręgowych OWT w Kielcach. Wzięło w nich udział 13 uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, 11 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 (THM), 2 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza oraz kilkunastu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego.

Należy podkreślić, że spośród wszystkich ostrowieckich szkół średnich tylko THM i Chreptowicz mogą się pochwalić dość znaczną liczbą finalistów i laureatów Olimpiady Wiedzy Technicznej. THM ma ich aż 85, zaś Chreptowicz - 7.

Zespół Szkół nr 3 w swojej kolekcji posiada historyczny Puchar Przechodni Olimpiady Wiedzy Technicznej, który otrzymali jako pierwsi na własność za sukcesy uczniów w kolejnych finałach OWT.

Jak nas nieoficjalnie poinformował Radosław Moskal, Finał XL Olimpiady Wiedzy Technicznej odbędzie się w Kielcach, w gościnnych murach Politechniki Świętokrzyskiej.

Otworzył się worek z indeksami

To nie pierwszy sukces uczniów THM w tym roku szkolnym. Wśród 65 finalistów z całej Polski w V edycji Olimpiady znalazło się aż 8 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 (THM) w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród nich Katarzyna Strzyż, Paulina Grelewska, Paweł Burcy, Rafał Połetek, Tomasz Bucior, Łukasz Gajek, Paulina Tracz i Patrycja Zapalska. Uczniów do olimpiady przygotowywała mgr Alicja Żuchowska.

Szarmancko sprezentowali indeksy

W zawodach okręgowych Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości uczniowie THM-u zajęli drużynowo I miejsce w województwie, zaś indywidualnie Tomasz Soboń - I miejsce, zaś Piotr Żebrowski - III miejsce oraz Krystian Soboń - IV miejsce. Uczniów do olimpiady przygotowywali: mgr Elżbieta Mendyk i mgr inż. Mirosław Adamczyk.

Ponieważ Tomasz Soboń (finalista OWoW), Piotr Żebrowski (finalista V OIT) oraz Krystian Soboń w terminie, w którym będzie odbywał się finał OWoW będą przebywali na praktyce w Hiszpanii w ramach Programu Leonardo da Vinci, postanowili przekazać swoje miejsca uczniom III LO, którzy drużynowo zajęli II miejsce.