» Archiwum 2012

V Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna
Etap okręgowy - ZS nr 3 - 7 grudnia 2012r.

7 grudnia 2012r., punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczął się okręgowy etap olimpijskich zmagań. Poprzeczka podniesiona wysoko - 25 pytań i zadań, test wielokrotnego wyboru i tylko 75 minut, ale i zawodnicy świetnie przygotowani, najlepsi z ponad siedmiu tysięcy uczestników I etapu. Ich logistyczna wiedza może stać się przepustką na studia, najpierw jednak muszą pokonać silną konkurencję. Temat tegorocznej olimpiady to "Gospodarka magazynowa".

W czternastu okręgach: w Bydgoszczy, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Łomży, Międzyrzecu Podlaskim, Opolu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szczecinie, Tczewie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze i w Poznaniu pojawili się przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki ze specjalną przesyłką. Szczelnie zalakowane koperty kryły zestawy pytań, z którymi zmierzyli się uczniowie. Zakodowane karty odpowiedzi trafią teraz do centrum dowodzenia, czyli do siedziby WSL w Poznaniu, gdzie zostaną dokładnie sprawdzone. Wyniki II etapu, a więc grono finalistów znane będzie jeszcze przed świętami.

Po raz pierwszy gospodarzem etapu okręgowego olimpiady był Zespół Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W naszej szkole zmagali się logistycy z województwa świętokrzyskiego, w sumie 22 osoby. Lista uczestników i ich opiekunów:

• Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie
    Opiekun: p. Bartosz Grudzień
    Uczestnicy: Przemysław Augustyn, Przemysław Stępień
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie
    Opiekun: p. Grzegorz Basoń
    Uczestnicy: Krzysztof Kowalczyk, Łukasz Krakowiak, Paweł Włodarczyk
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie
    Opiekun: p. Dorota Fitas
    Uczestniczka: Anna Dudzic
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach
    Opiekun: p. Stefania Kowalczyk
    Uczestnik: Paweł Kania
  • Zespół Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim
    Opiekun: p. Alicja Żuchowska
    Uczestnicy: Tomasz Bucior, Łukasz Gajek, Katarzyna Gąsior, Mateusz Ogłaza, Krzysztof Mariański, Piotr Pawłowski, Maciej Rutkowski, Paulina Tracz i Patrycja Zapalska, Paweł Burcy, Norbert Mokwiński, Rafał Połetek, Jakub Roślicki, Paulina Grelewska i Katarzyna Strzyż.

Przebieg olimpiady nadzorowała Komisja w składzie: dyr. Czesław Golis, Alicja Żuchowska, Bartosz Grudzień i Grzegorz Basoń oraz przedstawicielka Wyższej Szkoły Logistycznej w Poznaniu - pani Joanna Lewandowska. Niezbędne informacje o olimpiadzie, organizatorach, sponsorach i uczestnikach były podane w formie prezentacji, przygotowanej przez wicedyrektora ZS3 - pana Piotra Leśniewskiego.

Na koniec olimpijskich zmagań logistycy z młodszych klas: Ania Pastuszka, Klaudia Sadło i Janek Markot z zespołem, zaprezentowali kilka piosenek. Ich występ zdobył uznanie wśród szkolnych uczestników olimpiady oraz wszystkich przybyłych gości.

"Olimpiada odbywa się już po raz piąty. Uczestników wciąż przybywa. Jak przystało na lidera kształcenia logistycznego w Polsce, mamy opracowane bardzo sprawne sposoby organizacji i komunikacji, a także unikalny system sprawdzania testów - mówi Wojciech Zalewski, Rzecznik Prasowy WSL. W tej edycji wzięło udział aż 265 szkół - to jest 7052 uczestników z 222 miast, dlatego drugi etap odbywał się aż w 14 szkołach na terenie całej Polski. W każdej z nich obecny był przedstawiciel WSL i czuwał nad wzorową organizacją i przebiegiem olimpiady."

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki z Poznania to jedyny w Polsce turniej tematyczny z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Pierwsza edycja, w której udział wzięło 1835 uczestników, odbyła się w 2008 roku. Celem olimpiady jest przede wszystkim pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów szkół średnich i policealnych problematyką logistyczną, popularyzowanie specjalistycznego i praktycznego szkolnictwa wyższego oraz podnoszenie jakości programów nauczania przedmiotów logistycznych w szkołach ponadgimnazjalnych.

Honorowy Patronat nad turniejem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Patronat Merytoryczny sprawują: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Sponsorem Strategicznym V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej jest Quantum Software SA.
Sponsorzy Złoci: Dachser, DPD Polska, TimoCom, PPUH Agrobex.
Sponsorzy Srebrni: JAS-FBG, Polski Komitet Narodowy EPAL, STILL, Volkswagen Poznań.
Patronat medialny nad olimpiadą objęły: "Logistyka", "Nowoczesny Magazyn", "Logistyka a Jakość", "TSL Biznes", "Polska Gazeta Transportowa", "Warehouse Monitor", "Top Logistyk", "Magazynowanie i Dystrybucja", "Eurologistics", Pracujwlogistyce.pl, Forumtransportu.pl, DobraLogistyka.pl, Spedycje.pl, etransport.pl, LOG24.pl.