» Archiwum 2012

Finał IV Olimpiady Logistycznej
Poznań 2012

Wyższa Szkoła Logistyczna w Poznaniu

Krzysztof Mariański z klasy trzeciej logistycznej - reprezentował szkołę i województwo świętokrzyskie w centralnym etapie Olimpiady Logistycznej. Olimpiada odbyła się w dniu 16 marca 2012r. w siedzibie organizatora - Wyższej Szkole Logistycznej w Poznaniu. Przygotowaniem do Olimpiady zajmowała się pani Alicja Żuchowska.

Ile mamy obecnie autostrad i dróg ekspresowych? Jak ustalić normy zapasu dla poszczególnego asortymentu? Gdzie mogą pojawić się słabe punkty podczas współpracy dostawcy z odbiorcą?. Podczas finału IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej młodzi logistycy rozwiązywali zadania problemowe.

W trzecim, ostatnim etapie zmagań wzięło udział pięćdziesięciu olimpijczyków. W drodze do finału pokonali oni rekordową liczbę ponad 5,5 tysiąca uczestników z całej Polski. Wszyscy finaliści olimpiady już dzisiaj mogą o sobie powiedzieć - wygrani. Choć zwycięzca będzie tylko jeden to samo zakwalifikowanie się do trzeciego etapu olimpiady daje powody do satysfakcji, przy tak dużej liczbie uczestników. Najlepsza "50" młodych logistyków punktualnie o godz. 11:00, 16 marca rozpoczęła najważniejszy, a zarazem rozstrzygający etap olimpiady.

Stawka jest naprawdę duża, toteż stopień trudności w ostatnim etapie największy. Końcowa rozgrywka to zadania problemowe z zakresu opakowań logistycznych oraz zadania z transportu oparte o Euro 2012. Nie zabrakło pytań z zakresu zapasów. W czasie 150 minut olimpijczycy rozwiązywali cztery zadania. Cześć pierwsza podzielona była dodatkowo na trzy elementy. Tutaj uczniowie uzupełniali informacje na temat infrastruktury transportu drogowego oraz kolejowego. W drugim zadaniu finaliści mieli ustalić właściwy poziom zapasów i określić czy system dostaw działa dobrze. W tym punkcie najlepsi podjęli się także próby nazwania koncepcji logistycznej, jaką zastosowało przedsiębiorstwo. Arkusz z pytaniami finałowymi uzupełniały dwie pozostałe części, w których uczniowie rozwiązywali testy składające się z 5 pytań, z tematyki opakowań w systemach logistycznych.

"Same zagadnienia oceniam jako dosyć trudne. Nastawiłem się na zadania rachunkowe, a nie było ich dużo. Zadania problemowe nie należały do najłatwiejszych, chociaż to mnie akurat nie dziwi. W końcu to finał olimpiady!" - podsumował Krzysztof po wyjściu z Auli Wyższej Szkoły Logistyki. Po zmaganiach olimpijskich Krzysztof i prof. A. Żuchowska mieli okazję zwiedzić piękny Poznań.

IV Olimpiada Logistyczna - okręgowy etap w Krakowie..