Dzisiaj jest .
 
» Archiwum 2004


 

LINUX w szkolnej pracowni internetowej
Relacja z warsztatów informatycznych - 24 marca 2004r.


Równolegle z I Sesją Popularnonaukową "Technologie informatyczne we współczesnym świecie" w nowoczesnej pracowni internetowej ZS Nr 3 miały miejsce bezpłatne warsztaty informatyczne prowadzone przez przedstawicieli sponsorów. W imieniu dyrekcji oraz sponsorów uczestników powitał opiekun pracowni Z. Kaleta. W warsztatach wzięło udział 30 nauczycieli informatyki z terenu województwa świętokrzyskiego: z Jędrzejowa, Buska-Zdrój, Połańca, Sandomierza, Skarżyska, Staszowa, Włoszczowej, Ożarowa, Ćmielowa oraz Ostrowca. Pierwszą część warsztatów poprowadził p. Piotr Pobiega, edukator PWN, który zaprezentował nowości wydawnicze PWN: nowy zbiór zadań z technologii informacyjnej, podręcznik z TI dla ZSZ oraz część II Informatyki dla liceum i technikum. Zostały zaprezentowane metody pracy z nowymi podręcznikami. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali stosowne certyfikaty uczestnictwa PWN oraz gratisowe egzemplarze podręczników do przedmiotów informatycznych.


Uczestnicy warsztatów informatycznych
UCZESTNICY WARSZTATÓW INFORMATYCZNYCH

Część drugą warsztatów informatycznych zatytułowaną "Wykorzystanie systemu operacyjnego LINUX w szkolnej pracowni internetowej" poprowadzili pracownicy firmy CPKomputery p. Karol Skupień i p. Mariusz Sadkowski. Podczas prezentacji zostały przedstawione możliwości Linux'a jako serwera oraz sposoby wykorzystania tego systemu w szkolnych pracowniach. Najpopularniejsze formy zastosowań Linux'a w szkole to filtracja pakietów, serwer plików i drukarek, firewall, automatyczny backup danych, tworzenie obrazów stacji uczniowskich czy przechwytywanie pulpitu stacji uczniowskiej przez administratora pracowni - taka też była tematyka prezentacji. Ze względu jednak na ograniczony czas prezentacji nie wszystkie możliwości Linux'a udało się zaprezentować.

Sądząc po ilości pytań za strony nauczycieli można dostrzec duże zainteresowanie systemami opartymi na platformach unixowych zwłaszcza Linux'em, który jest systemem niezwykle stabilnym, trudnym do złamania oraz bezpłatnym, bezpłatne jest również oprogramowanie użytkowe do tego systemu (uczniowie ZS Nr 3 korzystają już z OpenOffice'a - wersja płatna, rozszerzona i Gimp'a do obróbki grafiki). Łatwo było przekonać uczestników warsztatów do Linux'a, gdyż taki system już działa w pracowni internetowej ZS Nr 3 i współpracuje bezkonfliktowo ze stacjami opartymi na Windows XP oraz serwerem NetWare firmy Novell. W kolejnej pracowni szkoły pracuje serwer linux'owy oparty na Red Hat 8 i doskonale wywiązuje się ze swojej roli.


 
^ Do góry ^