» Archiwum 2010

Martos/Kordoba 2010

Staż zawodowy w Hiszpanii - maj/czerwiec 2010

Europass Mobility

W maju 2010r. po raz pierwszy odbyła się praktyka zawodowa naszych uczniów w hiszpańskim Martos niedaleko Kordoby. 20 stażystów z klas III o specjalnościach: elektronika, informatyka i teleinformatyka zaliczyło staż zawodowy w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci. Projekt koordynowała p. Alicja Żuchowska. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli p. Doroty Moskal i p. Julity Pastuszko.

Martos - miasto w Andaluzji nieopodal Jaen, liczące ok. 25 tys. mieszkańców

praktyki2010.zs3leonardo.pl - zobacz stronę internetową o praktykach zawodowych w Lizbonie, Walencji i Kordobie - autor Marcin Pronobis kl. 4 Tib
Praktyki zawodowe w Lizbonie, Walencji i Kordobie

Wrażenia z gorącej Hiszpanii:
Lot z Polski do Hiszpanii udał się bez najmniejszych komplikacji. Co prawda było to dla większości nie lada wyzwaniem, ponieważ po raz pierwszy wsiedli do tego typu środka transportu. Jednakże, zaraz po starcie okazało się, że nie jest tak strasznie. Zaraz po przylocie do Malagi czekały na nas samochody, którymi w miarę szybko dostaliśmy się do miasteczka, gdzie mieszkamy czyli Martos.

Herb miasta Kordoba Martos znajduje się na zachodnim szczycie pasma górskiego Sierra Jabalcuz Herb miasta Martos

Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu kucharka mówi po polsku, co było dla nas jasnym światełkiem w tunelu. Pierwsze dni były lekko straszne - obca kultura i miasto oraz nieznany język dawały się we znaki. Jednakże po pierwszych lekcjach hiszpańskiego odzyskaliśmy wiarę w siebie. Praktyki, pomimo wielkiego strachu przed pierwszym dniem, okazały się nie takie trudne.

Praktyki w Martos k.Kordoby 2010 Praktyki w Martos k.Kordoby 2010

Zwiedzanie hiszpańskich miast oraz zdobywanie szczytów pokazały nam całe piękno tego państwa i klimatu. Niezwykłe budowle oraz bujna roślinność stanowiły dość zjawiskową atrakcję. Widok z gór zapierał dech w piersi i pomimo szczerej chęci nie potrafię opisać tego wszystkiego - to po prostu trzeba zobaczyć.

Praktyki w Martos k.Kordoby 2010 Praktyki w Martos k.Kordoby 2010

Na koniec kilka zdań na temat miejsca naszego zamieszkania i wolnego czasu. Na ośrodek nie możemy narzekać - warunki mamy przyzwoite, a wyżywienie bardzo dobre. Akademia organizuje nam również zajęcia sportowe. Wieczorami idziemy sobie pograć trochę w piłkę. W gorące dni wskakujemy do basenu i wygrzewamy się na słońcu. Nudzić się nie ma kiedy, ponieważ profesorki cały czas wymyślają nam różne ciekawe atrakcje. Wysyłamy kilka zdjęć, aby pokazać choć namiastkę tego, co tutaj się dzieje.