» Archiwum 2012

Zaskakujący "Kordian"
Kraków - 7 listopada 2012r.

7 listopada klasy 3 Tib oraz 3 Tm wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd zorganizowała p. Renata Kowalska, a opiekę nad młodzieżą sprawowały wychowawczynie: p. Mariola Leśniewska i p. Małgorzata Wawrzkiewicz oraz p. pedagog Elżbieta Włodarczyk i p. Radosław Moskal. Celem wycieczki było obejrzenie sztuki pt. "Kordian" w Teatrze im. J. Słowackiego, a także kształtowanie pozytywnego stosunku do teatru jako dziedziny sztuki i miejsca spotkań z kulturą. Uczniowie mieli okazję poznać różne sposoby interpretacji dzieła literackiego. Wszystkich zaskoczył sposób realizacji sztuki, który zdecydowanie odbiegał od tradycyjnych inscenizacji dramatu Słowackiego, słynącego z tego, iż nie jest zbyt łatwy w odbiorze.

Dla romantycznego wieszcza nie było żadnych tabu - nie było ich także dla reżysera Janusza Wiśniewskiego, który stworzył niepokojący i niepokorny obraz próby samookreślenia się młodego człowieka wobec otaczającego go świata, palącej kwestii relacji między patriotyzmem a nacjonalizmem. Twórcy sztuki, na kanwie arcydzieła romantycznego w obrazowy sposób opowiedzieli ważną historię o współczesnej Polsce i Polakach, która okazała się dla wszystkich widzów estetycznym zaskoczeniem. Recenzenci twierdzą, iż nowoczesna adaptacja "Kordiana" powstawała w czasie prób - co przyniosło w efekcie śmiałe rozwiązania sceniczne i intelektualne. Obejrzany przez uczniów spektakl okazał się posmakiem autentycznej rewelacji artystycznej, ukazującej w sposób przystępny dla współczesnych młodych widzów nowe, świeże spojrzenie na Polskę i świat.

Wycieczka była bardzo udana, pomimo niesprzyjającej pogody. Udział w spektaklu przyniósł nie tylko wrażenia estetyczne, ale także miał charakter edukacyjny. Obcowanie na żywo z aktorskim kunsztem w przepięknych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego, pozostawiło niezapomniane emocje i wrażenia.