Dzisiaj jest .
 
» Komputeryzacja - lata 1995-2000


 

Historia komputeryzacji w ZS Nr 3

« 1986-1995      2000-2005 »

  • 1995/1996
  • Powstaje od podstaw pracownia systemów mikroprocesorowych (s. 101), dzięki dużemu poświęceniu ze strony opiekuna mgr inż. Dariusza Granata. W pracowni znajduje się 8 komputerów z pracowni informatyki s. 403 klasy 386 i 286 (z Windows 3.11). W latach następnych komputery są modernizowane do standardu 486 i Pentium I. Wykonywane są sukcesywnie pomoce do nowej pracowni np. dydaktyczne stanowisko komputerowe, model drukarki igłowej, sterownik na 8051, tester pobudzeń statycznych, materiały pomocnicze do nauki przedmiotów: systemy komputerowe, eksploatacja i diagnostyka komputerów, pracownia podstaw techniki komputerowej.

    Układ mikroprocesorowy do nauki programowania mikrokontrolera 8051
    Układ mikroprocesorowy do nauki programowania mikrokontrolera 8051

    We wrześniu odbywa się szkolenie w Starachowicach - powstaje pierwsza koncepcja Internetu w szkole (NASK) - planowana jest budowa sieci komputerowej połączonej z biblioteką szkolną.

    Uczniowie klasy 5Eo (profil elektronika ogólna) pod kierunkiem mgr inż. Dariusza Granata wykonują pracę dyplomową polegającą na zaadaptowaniu systemu CA80 jako sterownika dzwonka szkolnego. System sterujący dzwonkami szkolnymi działa bezawaryjnie do dziś.

    Zakupione zostają modele do nauki programowania w asemblerze DSM-51 oparte na procesorach Intel 8051 firmy MicroMade wraz z zestawem podręczników i przykładowym oprogramowaniem. Zestawy są wykorzystywane na pracowni układów mikroprocesorowych w klasach V technikum o specjalności systemy komputerowe.

    Przekazane z Huty "Ostrowiec" karty sieciowe Arcnet i Ethernet wraz z okablowaniem posłużyły do stworzenia w szkole lokalnej sieci komputerowej typu magistrala w pracowni systemów mikroprocesorowych 101.

    Nauczyciele mgr inż. Radosław Moskal i mgr inż. Dariusz Gajzler opracowują projekt przyszłej pracowni automatyki i robotyki oraz określają zapotrzebowanie na sprzęt do przyszłej pracowni - komputer, drukarka, zestawy elektropneumatyki i robotyki firmy FESTO. Firma PHILIPS przekazuje bezpłatnie do pracowni automatyki i robotyki program "Calculux" do projektowania oświetlenia.

    W sali 215 powstaje pracownia komputerowego wspomagania projektowania z 4 komputerami klasy 486DX2 i kilkoma komputerami słabszej klasy przekazanymi z pracowni informatyki 403. Opiekunem zostaje mgr inż. Piotr Leśniewski i mgr inż. Dariusz Gajzler, a później mgr inż. Dariusz Jabłoński. Pracownia wyposażona jest w oprogramowanie do nauki programowania obrabiarek sterowanych numerycznie ZERO, program do obliczeń mechanicznych Design View oraz oprogramowanie CAD (AutoCAD Light, MegaCAD).

    Ponieważ na rynku nie było żadnego podręcznika do informatyki i zbyt dużo czasu na lekcjach nauczyciel musiał poświęcić na dyktowanie notatek mgr inż. Marek Gawlik podjął się trudu napisania podręcznika dla uczniów zatytułowanego "Elementy informatyki". Podręcznik omawia zagadnienia dotyczące systemu operacyjnego MS DOS 6.22, środowiska graficznego MS Windows 3.1x, nakładki systemowej Norton Commander, edytora tekstu TAG, arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro, bazy danych dBase, pakietu MS Works 3.0 PL oraz algorytmiki i programowania w języku Turbo Pascal (v.7.0). Dużej pomocą dla nauczyciela była współpraca z uczniem Tomaszem Wilczyńskim, który w ramach pracy dyplomowej dokonał składu komputerowego podręcznika. Początkowo skrypt "Elementy informatyki" był dostępny w bibliotece szkolnej, później a w postaci odbitek ksero. W roku 1997 po uzupełnieniach został wydany w dwóch częściach przez wydawnictwo w Krakowie.

    I część podręcznika do informatyki
    PODRĘCZNIK DO INFORMATYKI

  • 1996/1997
  • We wrześniu 1996r. w klasach 4-tych technikum profil systemy komputerowe rozpoczyna się wdrażanie nowego przedmiotu pracownia podstaw techniki komputerowej omawiającego tematykę budowy i diagnostyki sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych. Przedmiot realizowany jest w pracowni systemów mikroprocesorowych 101 przez nowozatrudnionych nauczycieli mgr inż. Marka Basińskiego i mgr inż. Zbigniewa Kaletę.

    Dyr. Sławomir Kopański podpisuje zamówienie na sprzęt do pracowni automatyki i robotyki s. 117 - 3 zestawy dydaktyczne z firmy FESTO (Austria), który wkrótce szkoła odbiera z Urzędu Celnego.

    W grudniu 1996r. na potrzeby pracowni komputerowego wspomagania projektowania 215 dokupiono w Krakowie 2 komputery z procesorami Celeron 300MHz.

    Szkoła kupuje pierwszy skaner rolkowy Mustek Paragon Page color (pracownia informatyki 403).

    W kwietniu 1997r. szkoła kupuje do pracowni automatyki i robotyki sterownik LOGO firmy Siemens z oprogramowaniem Logo - Soft.

  • 1997/1998
  • Gruntowna modernizacja pracowni informatyki 403. Szkoła otrzymuje z zakupów centralnych MEN 8 komputerów klasy 486 z firmy Optimus (HDD Maxtor 412MB, 8MB RAM SIMM, monitor Goldstar 14' color). Każdy komputer posiada zainstalowany system operacyjny MS DOS 6.22 i nakładkę graficzną MS Windows 3.11 oraz bogate oprogramowanie użytkowe MS Works 3.0 PL i MS Office PL. Dotychczasowe komputery Olivetti 286SX i 386SX przekazane zostają do pracowni systemów komputerowych 101, gdzie będą wykorzystywane na zajęciach z zakresu diagnostyki komputerów. W tym okresie zmodernizowano również lokalną sieć ethernet w s.403.

    Pierwsza pracownia komputerowa ZSH oparta na komputerach 486DX Optimus - s.403
    PRACOWNIA KOMPUTEROWA ZSH s.403

    Biblioteka szkolna otrzymuje komputer na potrzeby katalogowania zasobów bibliotecznych.

    Szkoła kupuje oprogramowanie NetWare 4.11 firmy Novell, które zostaje zainstalowane w pracowni systemów mikroprocesorowych 101. Licencja obejmująca 1 serwer i 25 stanowisk pozwoli na rozbudowę i modernizację istniejącej sieci komputerowej LAN typu peer-to-peer opartej na kartach Arcnet i Ethernet.

    Serwer Novell NetWare 4.11
    SERWER NOVELL NETWARE 4.11

    W listopadzie pracownia automatyki i robotyki otrzymuje komputer 486 DX wraz z drukarką CANON.

    Szkoła otrzymuje w darze z Ministerstwa Edukacji Narodowej 20 zestawów do nauki algorytmiki ELI 1.0, 1.2 i 2.0.

    W klasach 5-tych technikum o profilu systemy komputerowe rozpoczyna się wdrażanie nowego przedmiotu pracownia oprogramowania mikrokomputerów omawiającego tematykę komputerowego wspomagania projektowania układów elektronicznych, wykorzystania edytorów schematów i obwodów drukowanych PCB, projektowania układów PLD oraz komputerowej symulacji działania układów analogowych i cyfrowych. Przedmiot realizowany jest w pracowni informatyki 403.

    W grudniu 1997r. do pracowni informatyki 403 zostają kupione 3 komputery z procesorami P166MMX, RAM 16MB lub 32MB, HDD 1,GB lub 2,1GB - jeden z nich będzie nowym serwerem Novell (w miejsce starej jednostki 386DX), pozostałe przeznaczone zostają dla uczniów. P166MMX pracował jako serwer Novell do końca 2002r. - później zastąpił go linux'owy server Samba.

    Uczniowie klasy 5 SK Łukasz Świątek, Tomasz Bukała i Paweł Legwant (specjalność systemy komputerowe) zaprojektowali i wykonali w ramach pracy dyplomowej lokalną sieć komputerową typu klient - serwer. Nowa sieć została wykonana w pracowni systemów komputerowych 101 i posiada dostęp do Internetu (dwie linie telefoniczne).W ramach pracy dyplomowej uczniowie dokonali również instalacji serwera plików i drukarek Novell. Nowa sieć komputerowa LAN jest wykorzystywana do ćwiczeń na przedmiocie pracownia podstaw techniki komputerowej z zakresu administrowania i zarządzania serwerami sieci lokalnych oraz do ćwiczeń z faxmodemami. W pracowni odbywają się również zajęcia z przedmiotów pracownia podstaw techniki komputerowej i pracownia systemów mikroprocesorowych.

    W styczniu 1998r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazuje szkole dar w postaci komputera Hardy 150 (CPU Pentium 150, płyta główna Gigabyte GA-586, HDD 1,6GB, CD-ROM 16x, LAN, modem 56k, monitor Adiva 14') wraz z drukarką atramentową HP870Cxi.

    Powstaje pierwsza szkolna strona www autorstwa Grzegorza Czerwińskiego i Tomasza Jedlikowskiego (profil systemy komputerowe, promotor - mgr inż.  Dariusz Granat). Strona została zaprojektowana w Pajączku - polskim edytorze HTML.

    W maju 1998r. mury szkoły opuszcza pierwszy rocznik klasy o specjalności systemy komputerowe (zawód technik elektronik).

    Podjęto pierwsze próby komputeryzacji administracji. Księgowa Zofia Feigel, Dorota Kamińska i nauczyciel Marek Gawlik spędzili wiele godzin przy wdrażaniu systemu płacowego.

    W czerwcu pracownia automatyki i robotyki otrzymuje bezpłatnie sterownik LOGO 230 RLC (12 wejść, 8 wyjść), z oprogramowaniem i kablem LOGO - PC.

  • 1998/1999
  • W lutym 1999r. obowiązki opiekuna pracowni informatycznej 215 przejmuje mgr Jacek Grygiel.

    Szkoła otrzymuje bezpłatny 32-bitowy system operacyjny NetWare 5.0 firmy Novell do wykorzystania na zajęciach z zakresu administrowania serwerami sieci LAN. Pakiet obejmuje licencję na 1 serwer i 3 klientów, co w zupełności wystarcza w celach ćwiczeniowych.

    W marcu firma PHILIPS przekazuje bezpłatnie nowszą wersję programu "Calculux" do projektowanie oświetlenia - program jest wykorzystywany przez uczniów na pracowni automatyki i robotyki 117.

  • 1999/2000
  • We wrześniu 1999r. opiekunem pracowni informatyki 403 zostaje mgr inż. Zbigniew Kaleta.

    W lutym 2000r. zostaje założona strona internetowa szkoły - http://www.republika.pl/zsh_oc oraz darmowa skrzynka pocztowa zshthm@poczta.onet.pl na portalu Onet.pl. Początkowo w sieci zostaje umieszczona strona www autorstwa Grzegorza Czerwińskiego i Tomasza Jedlikowskiego (praca dyplomowa), wkrótce zastępuje ją zaktualizowana strona zaprojektowana przez Grzegorza Górczyńskiego i Łukasza Poradowskiego z kl. 5SK. Opiekunem strony jest mgr inż. Zbigniew Kaleta.

    II wersja strony internetowej ZS 3
    II WERSJA STRONY INTERNETOWEJ ZS 3

    W kwietniu 2000r. szkoła kupuje 12 komputerów z procesorami Celeron II 466MHz (płyta główna ATX Soltek z chipsetem VIA Apollo,  HDD Seagate 8GB, RAM 64MB, grafika SiS, LAN Realtek Longshine 10/100Mb). Sprzęt zostaje umieszczony w pracowni informatyki 403, a dotychczasowy sprzęt firmy Optimus (15 komputerów) zostaje przekazany do pracownia systemów mikroprocesorowych 101. Pracownia informatyki 403 wzbogaca się również o oprogramowanie diagnostyczne Norton Antyvirus i Norton Ghost.

    Pracownia informatyki s.403 - po zmianie komputerów na Celeron 466MHz
    PRACOWNIA 403 Z KOMPUTERAMI CELERON 466

    Powstaje skrypt "Urządzenia peryferyjne komputerów" zredagowany przez Arkadiusza Wiśniewskiego (klasa 5SK) pod kierunkiem Zbigniewa Kalety. Ze względu na brak podręcznika do przedmiotu Urządzenia peryferyjne skrypt stanowi bezcenną pomoc dla uczniów klas systemy komputerowe.

    26 kwietnia wirus Czarnobyl sieje spustoszenie w komputerach szkolnych. Wirusowi oparła się jedynie pracownia informatyki 403.

    « Komputeryzacja 1986-1995      Komputeryzacja 2000-2005 »

     
    ^ Do góry ^