Dzisiaj jest .
 
» Archiwum 2013-2015


 

Edukacja zawodowa w praktyce
Program Operacyjny Kapitał Ludzki


  16.06.2015

2 czerwca 2015 r. w hali Targów Kielce miał miejsce happening podsumowujący projekt "Edukacja zawodowa w praktyce". W happeningu wzięło udział 12 uczniów uczestniczących w projekcie z klas w zawodach technik informatyk, technik mechatronik, technik logistyk oraz technik ochrony środowiska. Opiekę sprawowali nauczyciele dyrektor Czesław Golis, wicedyrektor Piotr Leśniewski, p. Marzena Kozińska i p. Zbigniew Kaleta. Podczas happeningu uczniowie prezentowali naszą szkołę na specjalnie przygotowanym stoisku, zaś informatycy i logistycy uczestniczyli w turniejach zawodowych "Mistrz w zawodach technik informatyk oraz technik teleinformatyk" i "Mistrz w zawodzie technik logistyk". Na zakończenie happeningu odbył się koncert zespołu Mafia.

  1.05.2015

Jednym z etapów projektu "Edukacja Zawodowa w Praktyce" były praktyki zawodowe w firmach branżowych. Uczniowie z klas technik informatyk odbywali staże zawodowe w firmie "bitNET", która swoją siedzibę ma w miejscowości Ożarów. "bitNET" zajmuje się dystrybucją Internetu na terenie Ożarowa oraz okolicznych miejscowości. Ponadto firma zapewnia dostęp do cyfrowych kanałów kodowanych w ramach satelitarnej telewizji IP. Wszystkie praktyki trwały 2 tygodnie, każdej turze mogły wziąć udział tylko 2 osoby. Dzięki praktykom poznałem tajniki administrowania sieciami komputerowymi, montażu okablowania strukturalnego sieci oraz spawania światłowodów. Było to dla mnie całkowicie nowe doświadczenie, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z takimi rzeczami. Kolejnym elementem, który mi się podobał, było duże zaangażowanie pracowników firmy tak, abyśmy zdobyli jak największą wiedzę praktyczną. Jeżeli na terenie miasta wystąpiła awaria, zawsze jeden z nas, razem z pracownikiem firmy, brał udział w diagnozowaniu oraz usuwaniu problemu u klienta. Niektóre usterki i problemy można było usunąć w 10-15 minut, a niektóre sytuacje wymagały od nas większego zaangażowania jak np. proces przełączania całej miejscowości z Internetu opartego na skrętce na Internet oparty na światłowodzie. Jeżeli byłaby możliwość ponownego wyjazdu do Ożarowa na praktyki w tej firmie, nie zastanawiałbym się ani sekundy. Każde zetknięcie się z praktyką w danym zawodzie jest bardzo cennym doświadczeniem, przydatnym dla osób, które w najbliższym czasie będą ubiegać się o pracę.

Daniel Miłek (kl. 2 Tib - technik informatyk)

  29.04.2015

W dniach 27,28,29.04.2015 r. w pracowni informatyki s. 401 miała miejsce prezentacja projektów uczniów klas informatycznych uczestniczących w projekcie. Wszystkie zespoły informatyków (6 grup, 18 uczniów) na forum klas 2 Tia i 2 Tib przedstawiły efekty swojej pracy w poszczególnych etapach projektu "Technik informatyk zawodem kluczowym dla regionu".
 Więcej zdjęć..



  24.04.2015

Sprawozdanie ze stażu zawodowego informatyków w firmie BitNet w Ożarowie:

Podczas praktyk wykonywaliśmy takie zadania jak: konfiguracja routerów oraz drukarek, sprawdzanie poprawności działania zasilaczy, demontaż i montaż rejestratorów, spawanie światłowodów oraz zarabianie kabli UTP. Zdobyliśmy cenne umiejętności zawodowe związane z lokalizacją usterek w sprzęcie komputerowym, naprawą i konfiguracją routerów, diagnostyką urządzeń elektronicznych wykorzystywanych w branży IT oraz rozpoznawaniem rodzajów kabli wykorzystywanych przy budowie sieci komputerowych.

TEMATY POSZCZEGÓLNYCH DNI PRAKTYK:

  1. Zapoznanie z zasadami BHP i PPOŻ.
  2. Zapoznanie ze stanowiskiem pracy.
  3. Konfiguracja routera oraz pomoc w naprawie usterek w terenie.
  4. Sprawdzanie poprawności działania zasilaczy. Rozróżnianie rodzajów kabli (UTP, kabel sieciowy, kabel zasilający, światłowód).
  5. Konfiguracja drukarek, wymiana gniazd sieciowych, naprawa usterek związanych z siecią bezprzewodową WLAN.
  6. Podłączenie dostępu do internetu u klienta.
  7. Spawanie światłowodów.
  8. Wprowadzanie danych do komputera i obsługa urządzeń biurowych.
  9. Testowanie błędów wraz z diagnostyką i naprawą monitorów i kamer.
  10. Instalacja pakietu biurowego.

Iga Kaczmarczyk (kl. 2 Tia - technik informatyk)

  17.04.2015

Sprawozdanie ze stażu zawodowego Kasi Sułek:

W dniach od 30.06.2014 do 25.07.2014 miałam okazję odbyć staż w największej fabryce porcelany cienkościennej w Europie "Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A." Podczas czterech tygodni poznałam sekrety produkcji wyrobów, począwszy od wyboru surowców, poprzez wszelkiego rodzaju metody odlewania i wypalania, kończąc na pakowaniu, kompletowaniu i wysyłce wyrobów gotowych zarówno do klientów krajowych jak i zagranicznych. Miałam okazję samodzielnie opracować sposób pakowania zastawy stołowej w oparciu o panujące w zakładzie standardy. Mój projekt został pozytywnie przyjęty i stał się jedną z metod wzorcowych stosowanych przy przygotowywaniu towarów do wysyłki m.in. do Egiptu czy Tunezji. Ponadto nauczyłam się obsługiwać podstawowe systemy informatyczne stosowane w przedsiębiorstwie. Dowiedziałam się także jak przebiega kontrola jakości wyrobów porcelanowych oraz jak wiele wad może wystąpić podczas produkcji na każdym jej etapie. Podsumowując, podczas czterech tygodni stażu nabyłam wiele nowych umiejętności, które z pewnością pomogą mi w rozwoju mojej kariery zawodowej i dadzą szansę lepszego zatrudnienia.

Katarzyna Sułek (kl. 2 TL - technik logistyk)

Ponadto, wybrani uczniowie uczestniczący w projekcie odbyli 2-tygodniowe praktyki zawodowe w lipcu 2014 r. - np. informatycy w firmie BitNet w Ożarowie mogli m.in. nauczyć się spawania światłowodów.

  25.05.2014

W poprzednim tygodniu maja 40 uczniów biorących udział w projekcie wypełniało ankiety w programach "Indywidualny Planer Kariery" oraz "Test umiejętności rozpoznawania słabych i mocnych stron".

Od marca 2014 r. w pracowni informatyki s.401 użytkowanych jest 7 komputerów Lenovo otrzymanych w ramach projektu. Specyfikacja nowych komputerów: CPU Intel Celeron G1610 2,6 GHz, RAM DDR3 4GB, HDD 500GB, DVD-RW, monitor Philips, Windows 8 PL.

Pracownia informatyki - sala 401
PRACOWNIA INFORMATYKI - SALA 401

  22.05.2014

22.05.2014 r. p. Piotr Leśniewski oraz p. Zbigniew Kaleta uczestniczyli w szkoleniu "Ewaluacja szkolnych projektów edukacyjnych w szkole zawodowej". Szkolenie, zorganizowane w ŚCDN w Kielcach, poprowadziła p. Maria Krogulec-Sobowiec - kierownik projektu "Edukacja zawodowa w praktyce".

  6.05.2014

Realizacja projektu "Edukacja zawodowa w praktyce" w naszej szkole ma swoje odzwierciedlenie na Facebook'u. Fanpage'a wykonał Daniel Miłek z kl. 1 Tib.

  29.04.2014

W dniach 07-08.04.2014 r. czworo uczniów z klasy drugiej technik ochrony środowiska: Klaudia Orszulska, Klaudia Szczygieł, Łukasz Sarna oraz Hubert Kamiński mieli możliwość zastosowania swojej wiedzy w praktyce w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Ostrowcu Św. oraz w Miejskich Wodociągach. Uczestnicy projektu wykonywali różne doświadczenia pod okiem wykwalifikowanych pracowników wyżej wymienionych instytucji, a także mieli możliwość przeprowadzenie wywiadu na temat ich pracy i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Podczas pobytu w laboratorium tych instytucji wykonane zostały następujące doświadczenia: badanie zapachu i barwy wody, mętność, przewodność i pH wody, zawartości żelaza, manganu, azotynów w wodzie oraz miareczkowanie i wykrywanie chlorków.

  28.03.2014

W dniach 19-20 marca 2014 r. kolejna grupa naszych uczniów, uczestników projektu "Edukacja zawodowa w praktyce", brała udział w warsztatach z doradztwa zawodowego.
 Więcej informacji..

  21.03.2014

Trwają zajęcia stacjonarne i e-learningowe w ramach projektu EZWP.

W dniach 19-20 marca 2014 r., druga 20-osobowa grupa uczniów przebywała na warsztatach z doradztwa zawodowego w Wólce Milanowskiej.

  9.03.2014

3 marca 2014 r. rozpoczęły się zajęcia stacjonarne dla uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie.
 Więcej zdjęć..


W okresie ferii, w lutym 2014 r., uczniowie biorący udział w projekcie odbyli praktyki zawodowe.

  27.02.2014

W dniach 25-26.02.2014 r. 20-osobowa grupa uczniów (technik informatyk oraz technik ochrony środowiska) wzięła udział w warsztatach w Wólce Milanowskiej. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli: p. Piotra Leśniewskiego oraz p. Zbigniewa Kalety.
 Więcej informacji..

  4.02.2014

W styczniu 2014 r. nauczyciele uczestniczący w projekcie napisali projekt: "Mój zawód - zawodem kluczowym dla regionu":

  • technik mechatronik - autor p. Piotr Leśniewski
  • technik logistyk - autor p. Alicja Żuchowska
  • technik ochrony środowiska - autor p. Marzena Kozińska
  • technik informatyk - autor p. Zbigniew Kaleta
3.02.2014 r. ww nauczyciele uczestniczyli w 8-godzinnych warsztatach w Wólce Milanowskiej.

  9.01.2014

  31.12.2013

Nasza szkoła otrzymała tablicę interaktywną wraz z wyposażeniem multimedialnym - sprzęt został zainstalowany w klasopracowni logistyki s. 114. Nauczyciele uczestniczący w projekcie zostali przeszkoleni odnośnie działania i obsługi sprzętu.

W projekcie uczestniczy 4 nauczycieli ZS3:
# nauczyciele-koordynatorzy: p. Piotr Leśniewski i p. Alicja Żuchowska
# nauczyciele wspomagający: p. Marzena Kozińska i p. Zbigniew Kaleta

Uczniowie biorący udział w projekcie (40 osób z klas technik informatyk, technik logistyk, technik mechatronik i technik ochrony środowiska) mają już ustalone terminy warsztatów z doradztwa zawodowego. Odbędą się one wiosną 2014 r. w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej k. Nowej Słupi.

Nauczyciele piszący projekt wzięli udział w stacjonarnych warsztatach "ABC projektu edukacyjnego w szkole zawodowej z wykorzystaniem platformy e-learningowej" w SCDN w Kielcach, a obecnie trwają konsultacje na platformie e-learningowej odnośnie tworzenia interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego o tematyce zawodowej.

Wkrótce rozpoczną się praktyki zawodowe dla uczniów uczestniczących w projekcie.

  28.11.2013

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji unijnego projektu "Edukacja zawodowa w praktyce". Celem przedsięwzięcia jest rozwinięcie wybranych kompetencji kluczowych i zawodowych u uczniów, ukierunkowanych na przygotowanie do wymogów regionalnego rynku pracy z uwzględnieniem kluczowych branż regionu i innowacyjnych specjalizacji oraz rozwinięcie kompetencji zawodowych u nauczycieli przedmiotów zawodowych.

W ramach projektu uczniowie naszego technikum odbędą zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego, dodatkowe zajęcia dydaktyczne poszerzające wiedzę zawodową oraz praktyki zawodowe u pracodawców. Szkoła pozyska zestawy multimedialne i branżowe pomoce dydaktyczne.

Projekt jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 1.07.2013 r. do 30.06.2015 r. w partnerstwie z Izbą Gospodarczą "Grono Targowe Kielce" i Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o.

Projekt stanowi część Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach", Działanie 9.2. "Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego".

 ezwp.scdn.pl: "Edukacja zawodowa w praktyce"..

 
^ Do góry ^