» Archiwum 2014

Festiwale Naukowe E(x)plory - 2014
Czy naukowe pomysły młodzieży mogą zmienić świat?

Czy naukowe pomysły młodzieży mogą zmienić świat? Przekonamy się o tym już w styczniu i lutym 2014 r. podczas 5 Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, a najlepsze pomysły zobaczymy w marcu na Międzynarodowym Festiwalu Naukowym E(x)plory w Gdyni. Zapraszamy szkoły oraz pasjonatów nauki w każdym wieku.

Miło nam poinformować, że do REGIONALNEGO FESTIWALU NAUKOWEGO E(X)PLORY, który odbędzie się 31 stycznia 2014 r. w Kielcach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego zakwalifikowało się trzech uczniów z naszej szkoły. Zaprezentują Oni 2 prace:

1. "Model silnika odrzutowego - Rolot" - autor Ernest Dwojak (kl. 1 Tm), opiekun p. Radosław Moskal,
  2. "Prosty, tani, dwupasmowy krótkofalarski odbiornik z bezpośrednią przemianą częstotliwości" - autorzy Piotr Moroń (kl. 3 Tet) i Damian Kaczmarzyk (kl. 3 Tm), opiekunowie: p. Michał Gajewski, p. Radosław Moskal.
  Odwiedź niezwykły świat E(x)plory!

E(x)plory to świat naukowych pasji, przełomowych badań i zaskakujących rozwiązań. Od 3 lat Fundacja Zaawansowanych Technologii zaprasza do niego wszystkich pasjonatów nauki: dzieci, młodzież i dorosłych, organizując Festiwale Naukowe E(x)plory. Już od stycznia 2014 r. ruszają Regionalne Festiwale, a ich zwieńczeniem będzie 3-dniowy Międzynarodowy Festiwal Naukowy E(x)plory. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i mądrze spędzić czas. W programie między innymi:
  • warsztaty, pokazy i wykłady naukowe dla osób w każdym wieku
  • pokaz projektów młodych naukowców, biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory
  • Targi Produktowo-Technologiczne E(x)plory, na których swoje osiągnięcia zaprezentują firmy i instytucje wykorzystujące najnowocześniejsze technologie
  • wystawa "Kiedy sztuka spotyka się z nauką" z najlepszymi zdjęciami nagrodzonymi w międzynarodowym konkursie Milset Science Photo Contest
  • specjalne ścieżki edukacyjne dla wycieczek szkolnych
  • odwiedziny w polskich centrach R&D
  • pokazy filmów popularno-naukowych
  FESTIWALE NAUKOWE E(X)PLORY
  • REGIONALNE FESTIWALE NAUKOWE E(X)PLORY
    • Gdynia: 24 stycznia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
    • Kielce: 31 stycznia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego
    • Wrocław: 7 lutego, Wrocławski Park Technologiczny
    • Warszawa: 17 lutego, Muzeum Techniki
    • Poznań: 21 lutego, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
  • MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL NAUKOWY E(X)PLORY
    • Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, 27-29 marca 2014 r.
  Młodzi, którzy zmienią świat

Młodzi ludzie mają najbardziej zaskakujące i niebanalne pomysły, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować otaczający nas świat. Aby zachęcić ich do rozwijania swoich naukowych pasji, Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje Konkurs Naukowy E(x)plory dla młodzież w wieku 14-20 lat. Najlepsi mogą wygrać stypendia naukowe oraz reprezentować Polskę na najbardziej prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży na całym świecie m.in. Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii, Expo-Sciences Europe czy Infomatrix w Rumunii.

Dzięki E(x)plory mają także możliwość pokazania swoich pomysłów na szerokim forum, skonsultowania ich z uznanymi autorytetami oraz wymiany doświadczeń z rówieśnikami.

Ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami wszystkimi, jest stworzenie warunków, które pozwolą młodym Polakom rozwijać swoje pasje. Chcemy przekonać młodych ludzi, że w naszym kraju też można się realizować. Pokazać instytucje naukowe oraz innowacyjne firmy, które mogą pomóc im w rozwoju. Festiwal E(x)plory jest przestrzenią, która umożliwi wykorzystanie tego potencjału, łącząc świat nowoczesnego biznesu z pomysłami młodych naukowców - zauważa prof. Barbara Liberda, prezes Fundacji Zaawansowanych Technologii i przewodnicząca jury w konkursie E(x)plory.

Robot imitujący ludzkie emocje i cechy charakteru, wpływ turbin wiatrowych na organizmy żywe, interfejs elektromiograficzny łączący człowieka z maszyną - to tematy tylko niektórych projektów prezentowanych przez młodych naukowców podczas zeszłorocznej edycji E(x)plory. Czym zaskoczą nas w tym roku? Więcej informacji o Festiwalach Naukowych E(x)plory można znaleźć na stronie www.explory.pl.

Festiwal naukowy E(x)plory 2014 na UJK w Kielcach..