» Archiwum 2015

"Młodzi głosują" w THM
Wybory parlamentarne - 19 października 2015 r.

19 października odbyły się w naszej szkole wybory parlamentarne w ramach ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują". Jest to program edukacji wyborczej, który zachęca do rozmowy z młodzieżą na tematy publiczne, aby ułatwić jej świadomy wybór przy urnie. "Młodzi głosują" to poza tym działanie w grupie, praca projektowa, ćwiczenie umiejętności organizacyjnych.

Wybory w szkole przygotowała młodzież z klasy 3 TL: Aleksandra Hamera, Katarzyna Sułek, Paulina Zdonek, Martyna Kowalczyk, Krzysztof Bęben, Piotr Kosno, Mikołaj Kotwicki, Cezary Król, Piotr Grzesik, Mateusz Kordos pod kierunkiem p. Małgorzaty Wawrzkiewicz. Dzięki nim symulacja wyborów, odbywająca się pod hasłem "Nie bądź durny, idź do urny", przebiegała na zasadach podobnych do wyborów powszechnych.

Wyniki wyborów w naszej szkole były następujące:
# Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 24
# Komitet wyborczy Platforma Obywatelska RP: 16
# Komitet wyborczy Partia Razem: 3
# Komitet wyborczy KORWiN: 92
# Komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe: 7
# Koalicyjny komitet wyborczy Zjednoczona Lewica: 10
# Komitet wyborczy wyborców "Kukiz 15": 57
# Komitet wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru: 8
# Komitet Wyborczy Wyborców JOW Bezpartyjni: 2
# Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi: 22
# Komitet Wyborczy Samoobrona: 4
# Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!": 42
Osób uprawnionych do głosowania: 701
Głosów oddanych: 292
w tym:
- głosów ważnych: 287
- głosów nieważnych: 5

Program Młodzi głosują jest narzędziem wyrabiania nawyku głosowania i może dzięki temu przyczynić się do kształtowania postaw obywatelskich wśród młodych obywateli, a co za tym idzie zwiększenia frekwencji. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości - mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głos oddany do szkolnej urny przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju.