» Archiwum 2014

Pokaz symulatorów lotu
Pracownia automatyki i robotyki - 1 marca 2014 r.

W sobotę 1 marca 2014 r., w pracowni automatyki i robotyki (sala 117), w ramach Dni Kariery, odbyły się pokazy symulatorów lotu. Nasi absolwenci: pan Hubert Urban, major rezerwy Sił Powietrznych, z synem Adamem oraz pan Piotr Grudniewski, wirtualny kontroler lotów, zaprezentowali trudną sztukę pilotażu samolotu pasażerskiego, jak i pracy kontrolera ruchu lotniczego, wykorzystując do tego oprogramowanie symulacyjne i międzynarodową sieć wirtualnych pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego VATSIM. Polecieliśmy turbośmigłowym samolotem pasażerskim ATR-72-500 z Krakowa do Poznania. Za sterami samolotu siedział Adam Urban, jeden z najmłodszych "pilotów" statków powietrznych, uczeń klasy II PG w Bodzechowie. Piotr Grudniewski zapewniał tzw.kontrolę zbliżania na lotnisku w Poznaniu.

Stronę techniczną przedsięwzięcia zabezpieczał p. Marek Gawlik, absolwent THM, nauczyciel informatyki. Nad całością czuwał p. Radosław Moskal, koordynator SzOK (Szkolny Ośrodek Kariery), również absolwent THM.

Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Wszyscy marzący o lataniu mieli okazję zobaczyć jak to wygląda w realu (procedury lotnicze, korespondencja radiowa w języku polskim i angielskim, nawigacja) Okazało się, że nie tylko uczniowie chcieliby polatać. Za sterami samolotu chciał usiąść p. Czesław Golis dyrektor ZS3, który również przybył na pokazy.

Na wstępie major Hubert Urban wprowadził obecnych w świat symulatorów lotu. Potem po uzyskaniu zgody wirtualny pilot Adam Urban wystartował z lotniska Balice koło Krakowa, aby po około godzinie bezpiecznie wylądować na lotnisku Ławica pod Poznaniem. Wszystko to pod czujnym "okiem" wirtualnej kontroli ruchu lotniczego na lotnisku w Krakowie i Poznaniu, a także nad całym obszarem Polski zapewnionej przez innych wirtualnych kontrolerów PL-VACC (polskiego oddziału organizacji VATSIM).

Po wylądowaniu p. Hubert opowiedział uczniom o studiach na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, swojej karierze w wojsku oraz o misjach ONZ w Afryce, w których uczestniczył.

Na zakończenie dyr. Czesław Golis serdecznie podziękował gościom za przeprowadzenie pokazu, wręczył drobne upominki oraz zaprosił na wspomnienia z czasów pobytu w murach THM-u do swojego gabinetu.