» Archiwum 2011

Wycieczka do Sejmu RP oraz GPW
Wycieczka klas logistycznych

1 grudnia 2011r. p. Alicja Żuchowska zorganizowała dla uczniów klas IV Tl i II Tl wycieczkę do Warszawy, której celem było zwiedzanie gmachu naszego parlamentu przy ulicy Wiejskiej.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali także p. Jolanta Świąder, p. Małgorzata Wawrzkiewicz i p. Mirosław Adamczyk.

W tym dniu odbywało się dodatkowe posiedzenie Sejmu dotyczące ustaw okołobudżetowych, więc mieliśmy okazję na żywo zobaczyć pracę posłów.

Pani przewodniczka z Wszechnicy Sejmowej zapoznała nas z historią polskiego parlamentaryzmu - obejrzeliśmy zdjęcia i ilustracje pierwszych budynków sejmowych, na telebimie zaś - współczesną salę sejmową i przemówienia posłów.

Wkrótce mogliśmy obserwować obrady "na żywo" z galerii sejmowej. Widać z niej doskonale salę posiedzeń: fotele poselskie, ławy rządowe, mównicę sejmową, fotel marszałka sejmu, fotel prezydenta oraz ławy osób piastujących najważniejsze stanowiska w państwie, m.in. rzecznika praw obywatelskich i prezesa NBP.

W Hallu Głównym obejrzeliśmy dwie tablice: upamiętniającą posłów II RP - ofiary II wojny św. oraz poświęconą parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

Dzięki uprzejmości ostrowieckiego posła p. Zbigniewa Pacelta mogliśmy zobaczyć także znaną z transmisji telewizyjnych salę im. Marszałka Sejmu II RP Ignacego Daszyńskiego, w której na co dzień odbywają się konferencje prasowe posłów.

W dniu obrad sejmowych w hallu i na pięknych, marmurowych schodach, panuje gwar - posłowie rozmawiają z dziennikarzami, wszędzie widać telewizyjne kamery.

Wycieczka była dobrą okazją do zapoznania się z codzienną pracą Sejmu. Na pamiątkę otrzymaliśmy materiały edukacyjne.

W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili również Giełdę Papierów Wartościowych.