» Archiwum 2012

Gala Konkursu Nauczyciel Roku 2012
Zamek Królewski w Warszawie - 15.10.2012r.

W czwartek 15 października 2012r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się Gala Konkursu "Nauczyciel Roku 2012" zorganizowanego już po raz jedenasty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głos Nauczycielski.

Celem konkursu było uhonorowanie najlepszych nauczycieli w Polsce, prawdziwych wychowawców, mistrzów w swoim zawodzie, pedagogów cenionych przez uczniów, rodziców oraz społeczności lokalne. Podczas Gali zostały wręczane także tytuły Przyjaciela Szkoły i Inicjatywy Edukacyjnej Roku, nagrodzeni zostali Innowacyjni Nauczyciele oraz Innowacyjne Szkoły.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Krystyna Szumilas - minister edukacji narodowej, Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, kuratorzy oświaty, dyrektorzy szkół i nauczyciele z całej Polski. Gościem specjalnym Gali był profesor Łukasz Turski - prezes Centrum Nauki Kopernik oraz Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka. Część oficjalną gali wspaniale poprowadził Artur Barciś, popularny aktor występujący m.in. w serialu "Ranczo" (Wilkowyje).

Dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku stawili się w niepełnym 9-cio osobowym składzie, bez Wiktora Kamieniarza (nieobecność usprawiedliwiona). Członkowie Kapituły Nauczycieli Roku, to: Grzegorz Lorek, NR 2002, biolog z Leszna; Bogumiła Bąk, NR 2003, biolog z Raciborza; Wiktor Kamieniarz, NR 2004, historyk z Koszalina; Jacek Świerkocki, NR 2005, chemik, matematyk i informatyk z Żor; Danuta Konatkiewicz, NR 2006, chemik z Zielonej Góry; Wiesław Włodarski, NR 2007, matematyk z Warszawy; Dariusz Kulma, NR 2008, matematyk z Mińska Mazowieckiego, Radosław Moskal, NR 2009, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Ostrowca Świętokrzyskiego, Marek Golka, NR 2010, fizyk z Radomia oraz Anna Sosna, NR 2011, nauczycielka języka angielskiego z Częstochowy.

Najwyższy laur trafił do Marzeny Kędry, nauczycielki nauczania zintegrowanego i dyrektorki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance, która została Nauczycielem Roku 2012. Wyróżnienia otrzymali: Beata Zyngier, nauczycielka przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego "Jedrusie" w Połańcu (woj. świętokrzyskie) i Jacek Tyc, nauczyciel języka niemieckiego z Zakładu Poprawczego Jerzmanice-Zdrój.

Kapituła złożona ze zwycięzców poprzednich edycji konkursu Nauczyciel Roku przyznała tytuły Przyjaciela Szkoły. Tytuły otrzymali: Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka oraz Centrum Nauki Kopernik, w imieniu którego nagrodę odebrał prof. Łukasz Turski.