» Archiwum 2011

Gala Konkursu Nauczyciel Roku 2011
Zamek Królewski w Warszawie - 13.10.2011r.

W czwartek 13 października 2011r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Gala Konkursu "Nauczyciel Roku 2011" zorganizowanego już po raz dziesiąty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głos Nauczycielski.

Celem konkursu jest uhonorowanie najlepszych nauczycieli w Polsce, prawdziwych wychowawców, mistrzów w swoim zawodzie, pedagogów cenionych przez uczniów, rodziców oraz społeczności lokalne. Podczas Gali wręczane są także tytuły Przyjaciela Szkoły i Inicjatywy Edukacyjnej Roku, nagradzani są Innowacyjni Nauczyciele oraz Innowacyjne Szkoły.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Katarzyna Hall - minister edukacji narodowej, Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, kuratorzy oświaty, dyrektorzy szkół i nauczyciele z całej Polski. Gościem specjalnym Gali był profesor Jerzy Bralczyk. Część oficjalną gali wspaniale poprowadził Zbigniew Zamachowski, aktor ale równocześnie nauczyciel - wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej.

Dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku stawili się w pełnym 9-cio osobowym składzie. Członkowie Kapituły Nauczycieli Roku to: Grzegorz Lorek, NR 2002, biolog z Leszna; Bogumiła Bąk, NR 2003, biolog z Raciborza; Wiktor Kamieniarz, NR 2004, historyk z Koszalina; Jacek Świerkocki, NR 2005, chemik, matematyk i informatyk z Żor; Danuta Konatkiewicz, NR 2006, chemik z Zielonej Góry; Wiesław Włodarski, NR 2007, matematyk z Warszawy; Dariusz Kulma, NR 2008, matematyk z Mińska Mazowieckiego, Radosław Moskal, NR 2009, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Marek Golka, fizyk z Radomia.

Najwyższy laur trafił do Anny Sosny, nauczycielki języka angielskiego z Zespołu Gimnazjów w Częstochowie, która została Nauczycielem Roku 2011. Wyróżnienia otrzymali Stanisława Fadrowska-Adamczyk, nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkół w Izabelinie i Ewa Radanowicz, dyrektorka Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym.

- Jesteście przykładami idei nauczycieli z pasją. Tak naprawdę jest was wielu, setki, tysiące - podkreśliła Katarzyna Hall. - Trzeba docenić pracę nauczycieli. W ostatnich latach staraliśmy się to robić, choć zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze wiele jest do zrobienia. Obyśmy takich nauczycieli, jak wy mieli jak najwięcej - dodała.

Kapituła złożona ze zwycięzców poprzednich edycji konkursu Nauczyciel Roku przyznała tytuły Przyjaciela Szkoły i Inicjatywy Edukacyjnej Roku. Pierwszy z tytułów otrzymał prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, a Inicjatywą Edukacyjną Roku drugi przypadł Narodowemu Bankowi Polskiemu za szereg projektów związanych z edukacją ekonomiczną.

Bardzo miłą niespodziankę sprawili redakcji Głosu Nauczycielskiego dotychczasowi laureaci. Z okazji 10-lecia konkursu wyręczyli redaktorowi naczelnemu Jakubowi Rzekanowskiemu oraz sekretarz GN Annie Wojciechowskiej żółty biret, gęsie pióro oraz statuetkę anioła z uzasadnieniem, że Głos jest przyjacielem nauczycieli.

- W kuluarach członkowie Kapituły Nauczycieli Roku zasugerowali pani minister Hall stworzenie organu doradczego, w skład którego weszliby wszyscy Nauczyciele Roku. Co z tego wyniknie zobaczymy - powiedział Radosław Moskal, Nauczyciel Roku 2009.