»  Praktyki zawodowe

2017-05-22
Dodał: p. Zbigniew Kaleta
¡Hola!
Właśnie minął pierwszy tydzień naszego pobytu na słonecznym wybrzeżu Costa Del Sol.
Czas mija tutaj bardzo szybko. Mimo cudownej pogody i krajobrazu nie próżnujemy – pierwszego dnia zaczęliśmy pracę w przydzielonych nam przedsiębiorstwach. W większości są to firmy komputerowe, zajmujące się szeroko pojętym IT – serwisy sprzętu, biura tworzące strony internetowe, czy bazy danych. Pracujemy też w przedsiębiorstwach związanych z  mechatroniką – konserwacją urządzeń i maszyn, operacjami na obrabiarkach CNC i obsługującymi drukarki 3D.

Bartłomiej Duda, informatyk z klasy 3 Tia, pracuje w firmie Tienda CPU w Torrenmolinos. Firma posiada w tej miejscowości dwa oddziały. Jeden z nich zajmuje się serwisowaniem komputerów i laptopów, a drugi – smartfonów. Bartek ma przydzielone różne zadania – począwszy od czyszczenia komputerów i usuwania złośliwego oprogramowania przez wymianę różnych podzespołów, a na instalacji monitoringu i zarządzania dostawami kończąc. Opiekun praktyk, jak i inni pracownicy, są mili i pomocni. Podobne nastawienie mają do nas wszyscy Hiszpanie – udzielają niezbędnych wskazówek, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – służą pomocą.

Kacper Smuga i Dominik Rdzanek, także z klasy 3 Tia, pracują w The Copy Shopie. Do ich obowiązków należy uaktualnianie stron internetowych, tworzenie skoroszytów z danymi i grafika. Jednogłośnie stwierdzają, że czują się tam dobrze – przyjazna atmosfera sprzyja pracy, a pozytywnie nastawieni pracownicy sprawiają, że czas pracy upływa szybko.

Szczepan Klechowski i Krystian Rzepka, z klasy 3 Tm zostali zatrudnieni w Randal Systems. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji i udoskonalaniu profesjonalnego sprzętu do nurkowania, a także w projektowaniu przy użyciu obrabiarek CNC. I właśnie przy takich  obrabiarkach pracują nasi uczniowie – niestety, ze względu na tajemnicę zawodową nie zdradzili nam, jakim projektem aktualnie się zajmują ☺ Twierdzą, że „lepiej trafić nie mogli” – jest to niewątpliwie poszerzenie ich umiejętności, które z pewnością przyda się im w ich przyszłej pracy.

Ponadto, już od pierwszego tygodnia pobytu na praktykach rozpoczęliśmy naukę języka hiszpańskiego z Andrą – naszą opiekunką. Mimo faktu, że połowa grupy nie uczyła się wcześniej tego języka – małymi kroczkami rozwijamy swoje umiejętności językowe, które przydają  nam się w codziennej komunikacji.
Tydzień pracy zwieńczyliśmy wycieczką na Gibraltar – brytyjskie zamorskie terytorium o powierzchni niecałych 7 kilometrów kwadratowych. Zwiedziliśmy tam m.in. jaskinię świętego Michała, pomnik poświęcony katastrofie lotniczej w 1943 (zginął tam gen. Sikorski) i naturalnie główną ulicę. Odwiedziliśmy także najbardziej wysunięty na południe punkt Europy – Przylądek Marroquí, skąd mogliśmy zobaczyć Maroko, znajdujące się po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Gibraltar, mimo wielu ciekawych miejsc, najbardziej przykuł naszą uwagę dzięki  żyjącym na tym terenie Małpom Gibraltarskim, z którymi każdy chciał zrobić sobie  zdjęcie, ale … nie każdemu się to udał.

Słoneczna niedziela nie pozwala nam napisać więcej, aczkolwiek obiecujemy napisać kolejną relację w następnym tygodniu. Serdeczne pozdrowienia od grupy praktykantów i od opiekunów – Pani Marioli Leśniewskiej i Pani Katarzyny Cedro.

Pierwsze zdjęcia z Malagi pokazują, że pogoda na praktykach jest OK..
¡Buenas!..
Malaga - 3 tydzień praktyk..