Etap okręgowy VIII OOL
2015-12-09
Dodał: p. Zbigniew Kaleta
Olimpiady

1 grudnia odbył się okręgowy etap Olimpiady Logistycznej. Swoją wiedzę sprawdziło 588 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród nich aż 13 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim: Diana Grzegorczyk, Magdalena Kania, Adrian Kolasa, Mateusz Kordos, Mikołaj Kotwicki, Martyna Kowalczyk, Weronika Krupka, Damian Kwiatkowski, Jacek Nochelski, Marcin Nowak, Mateusz Spała i Bartłomiej Zakrzewski z klasy 3 Tl oraz Agata Wojtyła z klasy 4 Tlo.

Etap okręgowy wyłoni około 50 najlepszych logistyków w kraju, którzy w marcu zmierzą się w finale olimpiady. W dziesięciu miastach na terenie całej Polski odbył się okręgowy etap największego konkursu wiedzy logistycznej dla uczniów szkół średnich. Już po raz czarty nasze miasto – Ostrowiec Świętokrzyski był jednym z nich. Stało się to za sprawą dotychczasowych sukcesów uczniów Zespołu Szkół nr 3.

Do Ostrowca przyjechali uczestnicy z Tarnobrzega, Leżajska, Kolbuszowej, Kielc, Stąporkowa, Staszowa, Starachowic, Sienna, Białobrzegów, Tomaszowa Lubelskiego, Janowa Lubelskiego, Stalowej Woli – łącznie 58 uczestników. Uroczystego otwarcia olimpiady dokonał Naczelnik Wydziału Edukacji w starostwie – pan Wojciech Lesiak. Komisji konkursowej przewodniczył dyrektor ZS3 pan Czesław Golis. Oprócz niego w komisji zasiadali szkolni opiekunowie olimpiady: pani Alicja Żuchowska z ZS3 z Ostrowca Świętokrzyskiego, pan Piotr Gronek z ZSP z Tarnobrzega oraz pan Artur Ośka z ZSP w Białobrzegach. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwał przedstawiciel organizatora olimpiady – Wyższej Szkoły Logistycznej w Poznaniu  - pan Mateusz Michalski.

Drugi etap to 25 pytań w teście wielokrotnego wyboru. Na ich rozwiązanie uczniowie mieli 75 minut. Spora konkurencja i wysoka stawka - miejsce w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej to m.in. zwolnienie z pisemnej części egzaminu zawodowego. Znalezienie się na liście finalistów i laureatów to liczne cenne nagrody rzeczowe, ale także promocja talentu wśród wiodących przedsiębiorstw logistycznych, wspierających organizację olimpiady.

Finał VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbędzie się w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 4 marca 2016 r. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 15 kwietnia 2016 r.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest już rozpoznawalną marką. Każdego roku potwierdza to liczba uczestników turnieju, szkół przystępujących do olimpiady, ale i przedsiębiorstw, wspierających organizację wydarzenia. II etap jest szczególnie emocjonujący, ponieważ są to eliminacje do finału, wybór najlepszych 50 logistyków spośród tysięcy zdolnych i ambitnych młodych ludzi.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną oraz promowanie utalentowanych uczniów wśród potencjalnych pracodawców. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego finaliści są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Logistyczna w Poznaniu, patronat merytoryczny sprawują: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Organizacją etapu okręgowego w naszej szkole zajmowali się: wicedyrektorzy ZS3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, panowie Piotr Leśniewski i Tomasz Łodej oraz nauczycielka przedmiotów logistycznych – pani Alicja Żuchowska. Poczęstunek dla uczestników olimpiady udało się zorganizować dzięki wsparciu lokalnych firm, takich jak: EUROSTAR – Dariusz Wierzbiński Piekarnia Skalski, P.P.H.U. PUBLIMA Lichota & Lichota.

Do etapu centralnego olimpiady zakwalifikowali się dwaj uczniowie z kl. III Tl: Damian Kwiatkowski i Mikołaj Kotwicki, tym samym znaleźli się wśród 50 najlepszych logistyków w kraju. Gratulujemy!