XIV Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości
2021-04-24
Dodał: p. Sylwester Szostak
Olimpiady

Niedawno poznaliśmy wyniki eliminacji wojewódzkich Olimpiady Innowacji Technicznych – blok A – Innowacje Techniczne. Praktycznie jak co roku uczniowie ZS3 – THM uczestniczą w tej olimpiadzie, zajmując czołowe miejsca.

Pierwsze miejsce w kategorii „Pomoc dydaktyczna” zajął zespół Piotr Winczewski i Jakub Perczak (klasa 3 Tm - technik mechatronik) za pracę – ZESTAW ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM ZESTAWU EDUKACYJNEGO ELBOX I STEROWNIKA LOGO! 8 FIRMY SIEMENS.

Miejsce drugie w kategorii „Pomysł ekologiczny” zajął Antoni Bolewski (klasa 2 Tm/5 – technik mechatronik) za pracę - AQUA STOP!.

Opiekunem obu prac jest mgr inż. Radosław Moskal (ponad 100 laureatów i finalistów kilku olimpiad, na niecałych 300 w THM-ie).

Pierwsza praca jest typową pracą dydaktyczną, ale „odgrzewającą stare kotlety” – autorzy postanowili wykorzystać „stare” pomoce dydaktyczne, w które wyposażone były praktycznie prawie wszystkie podstawówki i byłe gimnazja do nauki algorytmiki i programowania, zamieniając serce układu na sterownik LOGO! 8 firmy SIEMENS. Tanio, wygodnie i bezpiecznie, gdyż nadal uczniowie mogą pracować na napięciu 12V DC. Co mogą zrobić? Praktycznie wszystko, na co im pozwoli własna inwencja twórcza.

Druga praca wychodzi naprzeciw problemom związanym z oszczędnością wody pitnej. Autor, biorąc pod uwagę sugestie opiekuna, zaproponował łatwy w konstrukcji, prosty w obsłudze i mogący znaleźć zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym (na całym świecie), a konkretnie toalecie, system, który znacznie zmniejsza zużycie wody. Koszt urządzenia to ok. 240 – 300 zł, co w zależności od przecieków zwraca się od 2 do 4 miesięcy.

Trzymamy kciuki za chłopaków i liczymy na sukcesy z okazji 100 lecia szkoły!