Jakub Kowalski z klasy III Tia laureatem Konkursu Historyczno-Literackiego
2019-09-18
Dodał: p. Zbigniew Kaleta
Konkursy
W piątek 13.09.2019 r. w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Literackiego "Polskie więźniarki w Ravensbrück" pod patronatem dr Wandy Półtawskiej.
Uczeń klasy III Tia Jakub Kowalski zajął I miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opowiadanie napisane przez Jakuba, pod kierunkiem polonistki Edyty Świątek, zostało docenione i uznane za najlepsze wśród 150 prac przysłanych z całej Polski.
Jury doceniło niezwykłą wrażliwość laureatów na tragiczne losy polskich więźniarek w Ravensbrück oraz dociekliwość w mówieniu o rzeczach trudnych i bolesnych.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek  pogratulował laureatom niezwykłego talentu i stwierdził, że właśnie tacy młodzi ludzie dbają o pamięć narodu i niosą ją dalej. Udowodnili oni, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw, mentalność kolejnych pokoleń i są podstawą ich własnego systemu wartości społecznych i etycznych.

Do zebranych przemówiła także patronka honorowa konkursu dr Wanda Półtawska - była więźniarka obozu KL Ravensbrück . Podkreśliła jak ważne są świadomość bycia Polakiem i dbanie o własną tożsamość narodową.
Grupa zwycięzców konkursu - wśród nich Jakub Kowalski, weźmie udział, wraz z opiekunami, w wyjeździe edukacyjnym do Niemiec, aby zobaczyć m.in. obóz zagłady w Ravensbrück. Gratulujemy sukcesu!