Literacki sukces Claudii
2019-06-02
Dodał: p. Renata Kowalska
Konkursy
Claudia Sbriglio z klasy 4 technik mechatronik odniosła spektakularny sukces w XXXV Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej. Claudia została laureatką tegoż konkursu w dwóch kategoriach: prozatorskiej i poetyckiej, co jest bardzo rzadkim osiągnięciem i wielkim sukcesem. W tegorocznej edycji kilkunastoosobowe Jury, składające się z literaturoznawców, pisarzy, poetów, dziennikarzy, polonistów i krytyków literackich, wyłoniło laureatów najlepszych prac spośród 8695 nadesłanych zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 561 szkół z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy.

Uznanie Jury zdobył wiersz pt. „Punk”, przedstawiający refleksje młodej poetki dotyczące postrzegania przedstawicieli tej subkultury w społeczeństwie oraz opowiadanie pt. „Głód”- horror o otyłości i odchudzaniu z czarnym bohaterem, nasuwającym skojarzenia z pewną znaną reklamą. Wszystkie wiersze i opowiadania tegorocznej edycji zostały zamieszczone w pamiątkowej książce opracowanej przez organizatorów konkursu- „Księżyc nareszcie dogania słońce”. Publikacja ta będzie wkrótce dostępna w naszej bibliotece.

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Pomorskiego i Prezydenta Miasta Słupska. Uroczysta Gala Konkursowa miała miejsce 27 maja w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Nieżyjąca już, niestety patronka konkursu, wybitna pisarka- Wanda Chotomska- zawsze podkreślała, że „jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim i promująca dziecięcą i młodzieżową twórczość”.
Gratulujemy Claudii wielkiego talentu i tego, że został on dostrzeżony w tak ważnym i znaczącym konkursie.
Opiekę merytoryczną nad Claudią sprawowała p. Renata Kowalska.