Natalia finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
2019-05-08
Dodał: p. Renata Kowalska
Konkursy

W marcu zakończył się etap półfinałów wojewódzkich piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy więźniarek KL Ravensbruck. Łącznie w całej Polsce w przesłuchaniach wzięło udział niemal 350 uczestników. Nasza uczennica - Natalia Morgaś - osiągnęła ogromny sukces i znalazła się wśród 29 finalistów. Reprezentowała nie tylko powiat ostrowiecki, ale także województwo świętokrzyskie (wraz z koleżanką z pińczowskiego liceum).
Gala finałowa konkursu odbyła się w kwietniu, w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück. Konkurs pomaga w upowszechnianiu wiedzy i zachowaniu pamięci o koszmarze z największego obozu dla kobiet w Europie. Biorąc udział w konkursie uczniowie zapoznają się z twórczością poetek lagrowych z Ravensbruck oraz ze wspomnieniami byłych więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń. Utwory więźniarek dają wskazówki do rozpoznawania właściwych postaw i wartości, według których warto żyć.

Podczas gali finaliści zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. Natalia recytowała fragment prozy Anji Lundholm „Wrota piekieł – Ravensbruck”. Recytacji towarzyszyły ogromne emocje, które zrobiły na kilkusetosobowej widowni oraz na Jury ogromne wrażenie.

Potem, wraz z zebranymi na widowni gośćmi, recytatorzy mieli okazję posłuchać dr Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki obozu w Ravensbrück, wieloletniej przyjaciółki Jan Pawła II. Pani Wanda Półtawska przekazała uczestnikom konkursu piękne przesłanie: Wspomnienie Ravensbrück potrzebne jest wam - młodym Polakom, młodym ludziom. Dlaczego? Dlatego, że trzeba dać dowód człowiekowi, że jest on czymś więcej niż mu się wydaje i żeby rozpoznać wymiar człowieczeństwa.

Sam konkurs podsumował Andrzej Róg, aktor teatrów krakowskich, autor tekstów, reżyser i wokalista, a podczas finału konkursu - przewodniczący jury:
Kategoria poezji jest kategorią bardzo ciężką. Naprawdę trudno jest wejść w taką poezję i oprzeć się temu, że właśnie poezja chce nas przytłoczyć, powoduje, że wchodzimy w formę, a przecież mamy przekazać treść. Szczególnie, że jest to treść tak brzemienna, tak ciężka i tak zapadająca w głąb serca, więc musimy, jako recytatorzy, musimy wydobywać tę treść właśnie z głębi serca. Gratuluję wam wszystkim i dziękuję serdecznie.

I my gratulujemy naszej uczennicy, która stawia dopiero pierwsze kroki w konkursach recytatorskich, a już sięgnęła po taki sukces.
Do konkursu Natalię przygotowała p. Renata Kowalska.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników finału oraz ich opiekunów jest czerwcowy wyjazd do Niemiec do Ravensbrück – Miejsca Pamięci Narodowej oraz do Berlina.