Zwycięstwo Natalii
2019-03-11
Dodał: p. Renata Kowalska
Konkursy
Uczennica klasy I technik logistyk - Natalia Morgaś - została laureatką pierwszego miejsca w półfinale V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Konkurs skierowany był do uczniów klas VIII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego misją jest oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei - Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy.

8 marca 2019 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach odbył się półfinał V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Udział zgłosiło 29 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego.

Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück. Jury w składzie: Ewa Sorbian (pedagog, aktorka), Ilona Religa (historyk z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach) i Mateusz Żelazny (dziennikarz telewizyjny) przyznało pierwsze miejsce naszej uczennicy – Natalii Morgaś. Podczas ogłaszania werdyktu przewodnicząca Jury podkreśliła, że Natalia była jedyną recytatorką, przy ocenianiu której, skład komisji nie miał wątpliwości co do pierwszego miejsca.

Doskonale zaprezentował się też Damian Ryczkowski z klasy 3 Tm, który zwrócił uwagę Jury i zgromadzonej publiczności.

Natalia reprezentować będzie województwo świętokrzyskie na Gali Finałowej, która odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników Gali Finałowej oraz ich opiekunów będzie kilkudniowy wyjazd do Niemiec do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück” w terminie 14-17 czerwca 2019 r.

Uczniów do konkursu przygotowała p. Renata Kowalska.