Kolejny wielki sukces!
2018-12-17
Dodał: Natalia Fitowska
Konkursy
Uczniowie naszej szkoły z sukcesem wzięli udział w ciekawym ogólnopolskim konkursie - „»Nie jestem żadną bohaterką«. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich 1939-1945”. Konkurs  zorganizowany był przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w związku z uchwałą Sejmu RP z 8 czerwca 2017 r. ustanawiającą rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej i składał się z dwóch etapów.
W pierwszym z nich trzyosobowa drużyna w składzie:  Jakub Środoń z klasy 3tl, Dawid Winiarski z klasy 3tl i Kacper Baran z klasy 4tlm  pod opieką p. Jolanty Grochulskiej przygotowali i nagrali audycję radiową. Praca nie była ani łatwa ani szybka, ale  została doceniona, bowiem spośród 81 szkolnych drużyn z całej Polski do finału wybrano 18.

II finałowy etap składał się z kilku eliminacyjnych rund. Odbył się 29 listopada 2018 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Nasi uczniowie najpierw rozwiązywali test, a potem odpowiadali ustnie na pytania dotyczące m.in. historii narodowego socjalizmu, Zagłady Żydów oraz dziejów okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich.  Zadania  wymagały wykazania się nie tylko wiedzą, ale też umiejętnością analizy tekstów źródłowych, ikonografii i mapy. W ten sposób odbyły się jeszcze trzy rundy pytań, aby  ostatecznie zwycięzcami zostali- Jakub, Dawid i Kacper!

Eliminacje były pełne napięcia, bowiem wyrównany poziom drużyn wielokrotnie doprowadzał do remisu, co niezwykle podgrzewało emocje.
Nasi koledzy pokonali  uczniów z klas humanistycznych i odebrali niezwykle cenne nagrody - iPady 6.

Dodać należy, że uczniowie naszej szkoły już kolejny uczestniczyli w konkursie, w którym musieli wykazać się zdolnościami reżyserskimi. W 2017 r. wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Ambasadę USA oraz Fundację Elektrowni Inspiracji i Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej w ramach programu „Wspólna przestrzeń, wspólna sprawa”. Zadaniem uczniów było nakręcenie trzyminutowego filmu, dotyczącego barier w ich otoczeniu, które utrudniają funkcjonowanie osobom z ograniczoną sprawnością. Uczniowie - Kamil Mazur, Kamil Szczerski z ówczesnej klasy 4a oraz zaproszony do współpracy Piotr Modrzejewski  nagrali  materiał filmowy dotyczący trudnego wejścia do kościoła Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim na Piaskach. Ich film zajął II m. w Polsce.
W ramach konkursu powstał profesjonalny projekt windy stworzony przez studentki trzeciego roku architektury Politechniki Krakowskiej. Winda już jest i cieszy szczególnie ludzi starszych i mniej sprawnych.
A wcześniej, bo w 2016 roku,  wychowankowie p. Jolanty Grochulskiej wzięli udział  w międzynarodowym konkursie filmowym i zdobyli 5 miejsce. Konkurs był niezwykle interesujący - uczniowie uczestniczyli m.in.w zajęciach w Warszawskiej Szkole Filmowej, a także w międzynarodowych warsztatach w  Pradze. Poznając trudną pracę scenopisania i montowania filmów, nagrali film dotyczący holocaustu. Owoc ich pracy został wydany na płycie CD, która stanowi materiał pomocniczy dla szkół w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Naszym zdolnym uczniom gratulujemy!