Kolejny wielki sukces Claudii
2018-10-25
Konkursy
Claudia Sbriglio z klasy 4 Tm została laureatką II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorsko-Krasomówczego „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”.
Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwsza część odbyła się 16 października w Lublinie, w  IV Liceum im. Stefanii Sempołowskiej. Nasza uczennica wygrała zmagania eliminacji wojewódzkich. Zajęła pierwsze miejsce, pokonując recytatorów z południowo- wschodniego regionu Polski i tym samym zostając finalistką etapu ogólnopolskiego.

19 października w Galerii Malarstwa XVII-XIX w. Muzeum Lubelskiego- Zamek w Lublinie odbyły się zmagania finałowe konkursu, którego organizatorami byli: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Lubelskiego, IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej w Lublinie, Zespół Szkół nr 10 w Lublinie, a patronatem honorowym konkurs objęli: prof. Wanda Półtawska, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin i Lubelski Kurator Oświaty.
Recytacjom przysłuchiwały się byłe więźniarki obozu KL Ravensbruck, które bardzo emocjonalnie reagowały na prezentowane przez młodych ludzi utwory.

Przesłuchania finalistów zostały poprzedzone warsztatami teatralnymi, poprowadzonymi przez p. Alicję Jachiewicz- Schmidt, aktorkę filmową i teatralną.
W prezentacjach finałowych wzięło udział 12 recytatorów z Warszawy, Lublina, Katowic, Rudy Śląskiej, Biłgoraja, Krasnegostawu.
Claudia była jedyną finalistką z województwa świętokrzyskiego. Zaprezentowała wiersz Grażyny Chrostowskiej „Prawda o miłości” i fragmenty prozy Evy Mozes Kor „Przetrwałam”.
Ogromny talent recytatorski Claudii został doceniony przez Jury w składzie: Alicja Jachiewicz- Szmidt (aktorka telewizyjna i teatralna), Barbara Oratowska (dyrektor Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”), Jolanta Polańska (historyk, muzealnik), które przyznało naszej uczennicy drugie miejsce i tytuł laureatki konkursu o zasięgu ogólnopolskim.

Należy dodać, że konkurs ten jest wpisany w ogólnopolski projekt edukacyjny O tym nie można zapomnieć...- spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej realizowany pod auspicjami IPN, Fundacji Ja Kobieta oraz Fundacji Mecenat Sztuki.
Opiekunką Claudii była p. Renata Kowalska.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, powiatu, a nawet województwa świętokrzyskiego na poziomie ogólnopolskim.