Kolejny laureat z THM
2018-06-03
Dodał: p. Renata Kowalska
Konkursy

Daniel Zawidzki z klasy 3 Tia został laureatem 6. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Konkurs, już po raz szósty, zorganizowany został przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, a patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Przedmiotem konkursu było wykonanie komiksu przedstawiającego epizod, rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub fikcyjny bohater.
Daniel, pod opieką p. Renaty Kowalskiej, stworzył komiks zatytułowany „Moja ucieczka z piekła”, przedstawiający historię brawurowej ucieczki Kazimierza Piechowskiego z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Na konkurs wpłynęło 260 prac z całej Polski. Były one oceniane przez Jury, w skład którego weszli wydawcy, profesjonalni rysownicy, scenarzyści, historycy. Sześcioosobowej komisji przewodniczył w tym roku scenarzysta i współautor popularnych komiksów- Sławomir Zajączkowski. Przy ocenie prac brano pod uwagę zgodność z faktami historycznymi, poprawność językową warstwy narracyjnej komiksu, płynność przebiegu akcji opowiadanej historii, walory artystyczne i kreatywność.
Praca Daniela znalazła się wśród najlepszych w Polsce.
28 maja w Warszawie, podczas VIII Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia, odbyła się uroczystość wręczenia laureatom i ich opiekunom nagród i dyplomów oraz wystawa zwycięskich komiksów.

Dużą niespodzianką było otwarcie uroczystości przez słynnego Papcio Chmiela – 95-letniego już Henryka Jerzego Chmielewskiego- polskiego grafika, rysownika i publicystę, uczestnika powstania warszawskiego w 7 pułku piechoty AK „Garłuch”, a znanego przede wszystkim jako autor kultowego już komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Po oficjalnym wręczeniu nagród, laureaci uczestniczyli w profesjonalnych warsztatach prowadzonych przez warszawskich grafików oraz odbyli spotkania z twórcami komiksów.

Gratulujemy Danielowi talentu i zdobycia tytułu laureata w konkursie o zasięgu ogólnopolskim.