Nasi zdolni recytatorzy
2018-03-15
Dodał: p. Renata Kowalska
Konkursy

14 marca w Kielcach odbyły się wojewódzkie półfinały Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück".
Celem konkursu organizowanego, m.in. pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej,  była popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek KL Ravensbrück; zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń; uczenie świadomego odbioru kultury; zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą a życiem kraju i narodu; propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości do Ojczyzny; kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego języka oraz kulturę słowa oraz promowanie utalentowanej młodzieży.
Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.
THM reprezentowali dwaj uczniowie klasy 2 Tm – Damian Ryczkowski i Karol Podgajny.
Pod opieką p. Renaty Kowalskiej nasi mechatronicy przygotowali wiersze Grażyny Chrostowskiej i fragmenty prozy Anji Lundholm i Michaliny Woźniakówny.

Półfinał cieszył się ogromnym zainteresowaniem świętokrzyskiej młodzieży. Zgłosiło się 48 uczestników z całego województwa. Przesłuchania trwały kilka godzin, a poziom był naprawdę wysoki. Recytatorów oceniało profesjonalne Jury składające się z przedstawiciela kieleckiego IPN oraz aktorów Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Zarówno Damian, jak i Karol zaprezentowali się bardzo dobrze, wykazując talent i dobre warsztatowe przygotowanie do zmagań recytatorskich.
Miło nam poinformować, że w półfinale IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" nasz uczeń - Damian Ryczkowski zdobył wyróżnienie.

Wielkie gratulacje dla Damiana oraz życzenia jeszcze wielu i jeszcze większych sukcesów w przyszłości.