„Kultura i szacunek w sieci” - zaszczytne wyróżnienie dla uczniów THM-u
2018-02-26
Dodał: p. Renata Kowalska
Inne
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
W naszym województwie już po raz siódmy inicjatorami, cieszącego się ogromnym powodzeniem Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, byli: Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Cele VII ŚDBI są zgodne z kierunkiem polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 –  Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych. Szczegółowe cele to: promowanie wśród dzieci i młodzieży idei szacunku dla  każdego użytkownika globalnej  sieci oraz zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, upowszechnianie idei poszanowania  praw autorskich i ochrony danych osobowych w sieci, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi formami przekazu oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
Zainteresowanie konkursem było ogromne. Swoje prace zgłosiło 736 uczniów z województwa świętokrzyskiego, a do drugiego etapu zakwalifikowano 89 prac.
Nasi uczniowie : Kacper Szczepaniuk i Krystian Dzik z klasy 3 Tia, pod opieką p. Renaty Kowalskiej, przygotowali na konkurs krótki film/spot reklamowy na temat: „Dzień bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Ich praca została nagrodzona wyróżnieniem spośród wspomnianych wcześniej 89 prac z całego województwa.

Podczas Gali Finałowej nagrodzeni uczniowie spotkali się w audytorium Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, by poznać zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz podyskutować na temat kultury szacunku w sieci.

Finaliści mieli możliwość skorzystania z warsztatów, prezentacji dotyczących, m.in. ochrony własnego wizerunku w sieci i czyhających w sieci zagrożeń. Monika Zawadzka-Chłopek, doradca metodyczny informatyki z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach podkreśliła, że zajęcia miały przede wszystkim pokazać jak ważny jest nie tylko w sieci, ale i w codziennym życiu szacunek dla bliźniego, bez którego nie da się wykształcić tolerancji, zaufania.

Gratulujemy naszym uczniom.