Finał OOSL w Sopocie z udziałem uczniów klas logistycznych THM
2017-04-08
Olimpiady
7 kwietnia 2017r. trzech uczniów THM, a mianowicie Marcin Nowak – 4 Tl, Maciej Wątor – 2 Tl oraz Wiktor Zych – 2 Tlm wzięli udział w finale I Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Uczniowie ci znaleźli się wśród 46 najlepszych uczniów klas spedycyjnych i logistycznych z całej Polski. Finaliści to głównie młodzież z Polski zachodniej. Uczniowie THM wraz z kolegą z Radomia reprezentowali jako jedyni Polskę wschodnią. Już o godz. 5.30 dnia poprzedniego, czyli 6 kwietnia wyruszyli wraz z opiekunem z ramienia ZS 3 p. Katarzyną Pastuszka do Sopotu.

Pracownicy i studenci Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego bardzo ciepło przyjęli finalistów i zadbali o ich krótki pobyt w Trójmieście. Już po obiedzie o godz. 14 wszyscy wyruszyli autokarem do Terminala Kontenerowego w Gdańsku, gdzie jeden z pracowników przekazał młodzieży i ich opiekunom najważniejsze informacje związane z głębokowodnym terminalem kontenerowym, który w ostatnich latach stał się najszybciej rozwijającym terminalem na świecie.

Młodzież zapoznała się z misją i wizją firmy DCT oraz jej  infrastrukturą, zdobyła  informacje związane z przeładunkami w porcie. W 2013 roku terminal kontenerowy przeładował bowiem ponad 1 150 tys. TEU. Ten rekordowy wynik na stałe wpisał DCT na mapę najważniejszych terminali kontenerowych na świecie i zapewnił w 2013 r. pozycję największego pod względem przeładunków terminalu kontenerowego na Bałtyku. Na co dzień firma DCT nie przyjmuje grup wycieczkowych, zrobiła jednak wyjątek  dla finalistów OOSL. Miło, że aż trzech uczniów THM miało okazję wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Po wizycie w DCT młodzież udała się na do Europejskiego Centrum Solidarności, po drodze zwiedzając Gdańsk, który jest urokliwym miastem pełnym pięknych zabytków, ceglanych budowli, kolorowych kamieniczek oraz zielonych parków (Park Oliwski oraz Park R. Regana).

O godz. 16 uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali Europejskie Centrum Solidarności, do którego wchodzi się przez Bramę Stoczni, tę bramę Stoczni im. Lenina, przez którą przeskoczył Wałęsa, aby objąć przywództwo strajku. Misją ECS jest „zachować  w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy.” Celem muzeum jest przekazanie młodym ludziom nie tylko wiedzy historycznej, ale przede wszystkim poszukiwanie wartości, które mogą być we współczesnym świecie również ważne dla młodych.

„To był aktywny  i pełen wrażeń oraz nowych doświadczeń dzień” – relacjonują uczestnicy. "Pogoda była cudowna i dodawała energii." Przewodnikiem wycieczek był mgr Adam Borodo – młody wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Transportu i Handlu Morskiego, który przekazał uczestnikom wiele informacji związanych nie tylko  z samym Uniwersytetem Gdańskim i jego wydziałami, ale także Trójmiastem i życiem studenckim na Wybrzeżu.

Kolejny dzień to rozgrywka finałowa, która  stała na niezwykle wysokim, ale bardzo wyrównanym poziomie. Finalistów dzieliły minimalne różnice punktowe. Jesteśmy bardzo dumni z naszej reprezentacji, która zajęła wysokie miejsca w finale, a mianowicie Marcin Nowak – 15 miejsce, Wiktor Zych -20 miejsce i miejsce 23 Maciej Wątor.  Uczniowie godnie reprezentowali ZS 3  i utwierdzili nas w przekonaniu, że są najlepsi. Dla nas i tak wygrali, plasując się na tak wysokich miejscach w kraju. GRATULUJEMY!!!!

Cała trójka zdobyła indeks na kierunki ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze Uniwersytetu Gdańskiego oraz nagrody od sponsorów za udział w finale. Dodatkowo Wiktor Zych oraz Maciej Wątor, którzy jeszcze będąc uczniami klas drugich, nie przystępowali do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, zyskują tytułem finalisty 100% zdawalność w części pisemnej każdej z kwalifikacji (dla logistyków jest kwalifikacja A.30, A.31 oraz A.32)  GRATULUJEMY!!!!!

Wszyscy uczestnicy podkreślają, iż warto było przeżyć tę emocjonującą przygodę, że sam udział w ogólnopolskim finale był naprawdę wspaniałym doznaniem. „Jesteśmy dumni, że I Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna jest przestrzenią dla integracji świata biznesu logistycznego oraz wybitnych uczniów, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy w sektorze TSL.” – mówią organizatorzy OOSL. Pan Andrzej Hass, wiceprezes C.Hartwig Gdynia S.A. - przedsiębiorstwa sponsorującego tegoroczne nagrody dla najlepszych finalistów (staże, nagrody pieniężne), podziela to zdanie.

Po dwudniowej emocjonującej wyprawie finaliście szczęśliwie wrócili do Ostrowca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku równie duża grupa będzie reprezentowała THM w II OOSL w Sopocie. Jest jeszcze dużo czasu, by uzupełnić wiedzę potrzebną do pisemnych rozgrywek. Zachęcamy do udziału za rok! Dziękujemy nauczycielom przedmiotów logistycznych ZS 3 za zaangażowanie, przekazywaną wiedzę i poświęcony czas.