Sukces recytatorki z THM-u
2017-03-15
Dodał: p. Renata Kowalska
Konkursy
15 marca 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyły się eliminacje wojewódzkie III ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Organizatorzy konkursu to: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, i stanowił swoiste oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w  niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu.
Zadaniem każdego z uczestników było przygotowanie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.

W konkursie wzięły udział dwie nasze uczennice - Kasia Sułek z kl.4 Tl ( opiekun - p. Edyta Świątek) i Claudia Sbriglio z kl. 2 Tm ( opiekun - p. Renata Kowalska). Dziewczyny zaprezentowały się znakomicie, pokazując swój kunszt i talent recytatorski.

Jury konkursu w składzie: Przemysław Predygier (dyrektor TVP Kielce), Dorota Koczwańska-Kalita (naczelnik kieleckiej delegatury IPN) oraz Edyta Krężołek (IPN Kielce), zdecydowało, że w Gali Finałowej konkursu, który odbędzie się 6 kwietnia w Rudzie Ślaskiej, województwo świętokrzyskie reprezentować będzie nasza uczennica – Claudia Sbriglio.

Jako finalistka ogólnopolskiego etapu konkursu, Claudia wraz ze swoją opiekunką- polonistką Renatą Kowalską, w maju tego roku wyjadą na trzy dni do Niemiec, do „Miejsca Przestrogi i  Pamięci Ravensbrück”. Będzie to podróż po wielu miejscach historii i męczeństwa ofiar II wojny światowej.
Gratulacje i trzymamy kciuki za Claudię w finale ogólnopolskim.