» Archiwum 2015

Rajd klasy 1 Tl
Iłża - Marcule - 2 października 2015 r.

2 października 2015 roku uczniowie klasy 1 Tl wraz z wychowawcą Katarzyną Pastuszką, opiekunem Elżbietą Włodarczyk i przewodnikiem Grażyną Jedlikowską z oddziału PTTK udali się na wycieczkę do Iłży, a stąd na rajd do Marcul, gdzie zwiedzili Arboretum Nadleśnictwa Marcule oraz uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. "Tworzenie z pasją, czyli z natury wyjęte, w papierze i w drewnie wycięte..." państwa Lucyny i Andrzeja Kozłowskich ze Skarżyska - Kamiennej.

Cele i założenia wyprawy, to: poznanie ciekawych, okolicznych miejsc, poznanie legend związanych z miejscami na trasie wycieczki, propagowanie zdrowego stylu życia (turystyki pieszej), integracja zespołu klasowego, poznanie zasad bezpieczeństwa ruchu podczas rajdu.

Uczniowie podczas wycieczki zwiedzili ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich zbudowanego prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota, odwiedzili Arboretum Nadleśnictwa Marcule, które zajmuje w chwili obecnej powierzchnię 7,9 ha, na której od 2006 roku zgromadzono ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego. Ogród w swych założeniach spełnia trzy podstawowe zadania: edukacyjne, społeczne i naukowe.W końcu uczestniczyli w wystawie pt: "Tworzenie z pasją", gdzie mieli okazję podziwiać dzieła państwa Kozłowskich oraz wysłuchać opowieści twórców o źródłach inspiracji artystycznych. Wizytę zakończyło spotkanie przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek.