» Archiwum 2011

Święto Niepodległości w ZS nr 3
Aula ZS nr 3 - 10.11.2011r.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę to jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze, święto narodowe. Każdego roku młodzież, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły włączają się w jego obchody. Chwilom tym towarzyszą wspomnienia wydarzeń i postaci historycznych, refleksje, zaduma nad niełatwą przeszłością naszej ojczyzny i coraz częściej radość, gdyż z założenia jest to święto radosne.

Właśnie na bazie w/w wartości oparty był koncept szkolnej uroczystości, która odbyła się 10 listopada w auli ZS nr 3. Uczniowie klasy 4 Tia, wcielili się, niczym prawdziwi aktorzy, w role postaci historycznych, przypominając zebranym przyczyny upadku I RP, opinie cudzoziemców o nas Polakach, próby i sposoby ratowania ojczyzny, Wielką Emigrację i tęsknotę do kraju, którego nie było na mapach.

Dosyć wyraziście wyeksponowano postać Marszałka J. Piłsudskiego i stworzonych przez niego Legionów. Całość uwspółcześniona, jak na szkołę innowacji przystało, nowoczesnymi środkami i technikami przekazu, licznymi odniesieniami do aktualnych programów publicystycznych i rozrywkowych. Tak więc były u nas z wizytą Wiadomości, Tomasz Lis na żywo, reporter Telewizji THM, Kocham Cię Polsko.

Grały profesjonalne szkolne zespoły muzyczne. Szczególny podziw wzbudziły układy taneczne: alegoria Polski walczącej z trzema zaborcami oraz Polonez Pożegnanie Ojczyzny.

Autorką scenariusza i animatorką przedsięwzięcia była p. Małgorzata Pękalska - nauczyciel języka polskiego, do współpracy z którą włączyły się p. Aneta Zapała-Wiecheć - nauczyciel wychowania fizycznego oraz p. Katarzyna Pastuszka - nauczyciel j. niemieckiego i opiekun szkolnego koła artystycznego.

Podczas akademii utwory wykonali: Jan Markot (kl. 1 Tl) z zespołem w składzie - Piotr Buczkowski, Jakub Kozłowski i Sebastian Sałek (kl. 2 Tia) oraz Aleksandra Kamińska (kl. 1 Tlo) i Agnieszka Gajowik (kl. 2 Tib).