» Archiwum 2013

Logistycy z klasy 1 Tl zwiedzili
oddział banku centralnego w Kielcach

11 czerwca 2013 r.

11 czerwca logistycy z klasy I TL przebywali na wycieczce szkolnej w Kielcach. Organizatorem wycieczki była p. Alicja Żuchowska, a opiekę nad młodzieżą sprawowały: wychowawczyni p. Monika Lipska - Kłos i p. Julita Pastuszko.

Głównym celem wycieczki była wizyta w oddziale okręgowym banku centralnego w ramach Dni Otwartych, organizowanych przez Narodowy Bank Polski pod hasłem: "NBP - Skarbnica Wiedzy o Pieniądzu".

Wycieczka stała się okazją do pogłębienia wiedzy na temat celów i zadań NBP, sposobów wypełniania przez tę instytucję podstawowych funkcji takich jak: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa. Zwiedzanie banku pod opieką przewodników podzielone było na sześć bloków tematycznych: historię bankowości centralnej, politykę pieniężną, historię pieniądza, system płatniczy, rezerwy NBP oraz euro. Bardzo ciekawe prelekcje pracowników banku były przeplatane pokazami i zadaniami dla uczniów. Między innymi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w multimedialnym "Teście Wiedzy o NBP". Cała grupa sprawdziła się tu świetnie i osiągnęła bardzo wysoki wynik, a indywidualną nagrodę w postaci unikatowego albumu Andrzeja Heindricha, twórcy polskich banknotów, zdobyła Wiktoria Juda. Album przekazała na rzecz szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

Inne zadania to np. otwieranie sejfu z nagrodą w środku. Tu sprawdzili się Angelika Lipiec i Krystian Pronobis. Ponadto uczestnicy obejrzeli kolekcjonerską serię monet o tematyce sportowej, przeszli kurs rozpoznawania autentyczności banknotów PLN, zapoznali się z wyglądem bankomatu od środka. Każdy mógł potrzymać w ręku sztabę złota o wadze 12,5 kg i wartości ponad 2 mln złotych. Na pożegnanie uczestnicy mieli możliwość wybicia na stanowisku mincerza żetonu upamiętniającego pobyt w NBP. Wizyta w banku to świetna lekcja ekonomii.

Wycieczka była również okazją do lepszego poznania stolicy naszego województwa - Kielc. Uczestnicy zwiedzili niektóre zakątki miasta w tym rezerwat przyrody "Kadzielnię". Tu z przewodnikiem zwiedzili nowo otwartą dla zwiedzających jaskinię. Wycieczka przebiegła w świetnej atmosferze.