»  Archiwum wydarzeń

Niezwykli goście w ZS3 w ramach Projektu „Europamobil”
2020-09-24
Dodał: Administrator strony
W piątek 19 września przywitaliśmy 18 osobową grupę studentek i studentów z 11 państw Europy. Powitaliśmy przedstawicieli: Portugali, Irlandii Północnej, Francji, Niemiec, Węgier, Serbii, Szwecji, Rumunii, Hiszpanii,  Słowenii i Austrii. Były tez dwie studentki mające podwójne obywatelstwo. Wraz z nimi przybył koordynator Projektu - Pan Stephen Bastos i dwie trenerki pedagogiczne - Panie Paulina Maloy i Johanna Scharf. Koordynatorem Projektu w naszej szkole była Pani Jolanta Grochulska.

Wizyta ta to efekt pomyślnej rekrutacji naszej szkoły w międzynarodowym Projekcie „Europamobil” organizowanym przez Fundację Genshagen oraz Fundację Roberta Boscha od 2009 r., kiedy to europejski autobus ruszył po raz pierwszy w trasę po Brandenburgii. Od tego czasu, każdego roku, studenci z różnych stron Europy jeżdżą autobusem - Europamobilem - po wybranym regionie, aby dotrzeć do szkół ze specjalnymi warsztatami o Europie, jej potencjale, problemach i szansach. Do tej pory odwiedzili szkoły w Niemczech, Francji i w Polsce.

W Polsce Projektowi patronuje Centrum Edukacji Obywatelskiej  w ramach projektu edukacji europejskiej „Europamobil”.

Na uroczyste otwarcie Projektu przyjęli  zaproszenia: wicestarosta ostrowiecki Pan Andrzej Jabłoński, naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych- Pan Mariusz Łata. Natomiast Pan prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego- Jarosław Górczyński przesłał powitalny list, który odczytał Pan M. Łata.

W ramach Projektu studenci  przeprowadzili  w języku angielskim  po 4 warsztaty w dwóch turach. W sumie wzięło w nich udział 98 uczniów. Tematyka warsztatów dotyczyła- działań UE, polityki klimatycznej, różnorodności kulturowej i demokracji. Jednak cel wizyty był o wiele szerszy. Chcieliśmy, aby ta młodzieżowa integracja europejska stała się bardziej namacalna dla młodych ludzi i wzbudziła w nich zainteresowanie Europą. Ponadto, aby pokazała uczniom, jakie  możliwości daje im Unia Europejska i jak stać się mobilnymi poza granicami kraju. Dzięki współpracy  młodzi ludzie mogą lepiej poznać i rozumieć sąsiednie kraje, ich ludność i  kulturę.

Uczniowie klas: 2Tia, 3Tia, 3Tm, 3Tib, 4Tia i 4Tib celująco zdali egzamin z praktycznej umiejętności rozmowy w języku angielskim, co wielokrotnie podkreślali studenci.

Natomiast naszej młodzieży, oprócz nowatorskich metod warsztatów, bardzo spodobała się niezwykła otwartość i  tolerancja studentów z Europy.