»  Archiwum wydarzeń

Rajd informatyków
2019-09-30
Dodał: p. Rafał Gieras
26 września uczniowie klasy 2 Tib, wraz z wychowawcą - p. Rafałem Gierasem i opiekunami: wicedyrektorem - p. Piotrem Leśniewskim i polonistką p. Renatą Kowalską, uczestniczyli w rajdzie szlakami Gór Świętokrzyskich.
O 7.30 cała grupa wyjechała autokarem do Kakonina, a stamtąd spod zabytkowej chałupy chłopskiej z połowy XIX wieku, ruszyła czerwonym szlakiem w kierunku Łysicy.

Wszyscy mieli dość mieszane przeczucia co do pogody, bo zaczęło lekko mżyć, ale humory dopisywały i energicznie ruszono w trasę. Po dość szybkim, kilkudziesięciominutowym podejściu, zrobiono pierwszy postój przy Kapliczce św. Mikołaja. Ponoć figurka świętego miała bronić ludzi przed dzikimi zwierzętami. Chwila przerwy została urozmaicona legendą o Kaku, opowiedzianą przez p. Renatę Kowalską.

Po pięciu kilometrach marszu grupa dotarła na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę.
Łysica jest objęta całkowitą ochroną. Zaskoczyła wszystkich tabliczka informacyjna na Łysicy, która wskazywała, że szczyt ma 614 m n.p.m. wysokości, a nie, jak to podawano dotychczas- 612 m. No cóż, przyroda żyje, więc i góry „rosną”.  Łysicę otaczają gołoborza, czyli rozległe rumowiska skalne, które stanowią unikatową na skalę krajową atrakcję dla zwiedzających. Szczyt porasta w całości las jodłowy i jodłowo-bukowy.

Po sporej porcji konkretnej wiedzy o Łysicy, przedstawionej przez dyr. Piotra Leśniewskiego i po wysłuchaniu legendy związanej z tym miejscem, a opowiedzianej przez p. Renatę Kowalską, wszyscy skorzystali z chwili wytchnienia. Był czas na posiłek i fotografowanie, choć aura pozbawiła uczestników wycieczki pięknych widoków z gołoborza.

Po krótkiej przerwie grupa zaczęła schodzić z Łysicy w kierunku Świętej Katarzyny. Po drodze uczniowie nie omieszkali obmyć oczu w leczniczym, według legendy, źródełku św. Franciszka. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Nasi informatycy byli pod ogromnym wrażeniem bogactwa i piękna eksponatów tam zgromadzonych. Znajdują się tam imponujące okazy krzemienia pasiastego i innych minerałów, a podziw budzą eksponaty skamieniałości, amonitów i trylobitów.

Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia pokazu obróbki kamieni w miejscowej szlifierni. To ogromna przyjemność oglądania „na żywo”, jak niepozorny kamień zmienia się w piękny biżuteryjny okaz.
Po takiej porcji emocji należała się wszystkim porcja pysznego jadła. Zapewnił ją ośrodek „Jodełka”, gdzie w malowniczym otoczeniu pieczono kiełbaski nad ogniskiem, zajadano się swojskim smalczykiem i kiszonymi ogórkami, wcześniej przygotowanymi przez gospodarzy ośrodka.

Sprzyjająca wędrowaniu aura, dobra kondycja, zdyscyplinowanie, optymizm i radość ze wspólnej wycieczki to znaki szczególne wrześniowego wypadu klasy 2 Tib. Pozostaje więc liczyć dni do następnego rajdu.