Dzisiaj jest .
 
»  Archiwum wydarzeń


 
 
Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych
2019-03-03
Dodał: p. Rafał Gieras
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe z 2011 roku. W preambule ustawy o jego ustanowieniu czytamy:
”W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...”
Obchody święta przypadają na 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.


W piątek, 1 marca uroczyste obchody odbyły się w naszym mieście. Rozpoczęła je msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w Kolegiacie pw. św. Michała Archanioła. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod pomnik Pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie po okolicznościowych przemówieniach poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.


Na uroczystościach nie zabrakło naszego pocztu sztandarowego. Szkołę reprezentowali: Tomasz Gołębiowski, Karol Sobczyński i Karol Ziółkowski pod opieką p.Rafała Gierasa.

 
^ Do góry ^
   
Wszystko o praktykach zagranicznych naszych uczniów: praktyki.zs3ostrowiec.pl