»  Archiwum wydarzeń

Warsztaty Historyczne w Komendzie Powiatowej Policji
2018-06-09
Dodał: p. Rafał Gieras
W dniu 7 czerwca 2018 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się warsztaty historyczne na które zaproszeni zostali uczniowie naszej szkoły. Okazją stały się obchody 100 - lecia powołania do życia Policji Państwowej. Warsztaty obejmowały dwie prelekcje. Pierwszą z nich  - pod tytułem:  „OKM 1940 – Ostaszków, Kalinin, Miednoje” - wygłosiła Pani Grażyna Szkonter - Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Uczestnicy mogli się z niej dowiedzieć jaki był udział Policji Państwowej w obronie i odzyskaniu niepodległości, o obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do tej służby mundurowej oraz o utworzeniu Policji Kobiecej. Autorka przybliżyła sylwetki Komendantów Głównych Policji oraz Komendantów Województwa Kieleckiego do 1939 roku. Nie zabrakło również informacji dotyczących losów policjantów pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II Wojny Światowej.

Równie interesująca była druga prezentacja, którą przedstawił Pan Marek Wójcicki - kustosz Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poświęcona była mjr Janowi Piwnikowi „Ponuremu” -  patronowi Świętokrzyskiej Policji. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali pełnego szczegółów wykładu poświęconemu sylwetce legendarnego partyzanta.

Warsztaty były częścią kampanii edukacyjno – historycznej wpisującej się w obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Ich celem było kształtowanie postawy patriotycznej oraz budowaniu etosu służby opartego na autorytetach historycznych.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 2 Tm pod opieka p. Rafała Gierasa.