»  Archiwum wydarzeń

THM dla Niepodległej
2018-05-23
Dodał: p. Renata Kowalska
21 maja klasa 2 Tm, z inicjatywy wychowawczyni p. Renaty Kowalskiej, uczestniczyła w 15-kilometrowym rajdzie pieszym szlakiem miejsc związanych z działalnością niepodległościową w czasach powstania styczniowego oraz I i II wojny światowej, wpisując się tym samym w obchody Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Opiekunami grupy byli: p. Małgorzata Wawrzkiewicz, która odpowiadała za tematykę historyczną rajdu i wicedyrektor Piotr Leśniewski, który opracował trasę wycieczki oraz p. Łukasz Bąbel – absolwent szkoły, odbywający praktykę pedagogiczną w THM.

Trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Młodzież, już o 7.30 wyjechała busem do miejscowości Parcele, aby stamtąd, niebieskim szlakiem z Góry Sieradowskiej, ruszyć w pieszą wędrówkę wzdłuż Świśliny do rezerwatu Wykus.

Pogoda, humory i kondycja dopisały wyśmienicie, więc bez większych problemów, choć po nieco grząskim gruncie, wszyscy dotarli do miejsca pamięci na Wykusie, które niejednokrotnie stanowiło bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W  trakcie II wojny światowej znajdowały się w tym miejscu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem „Hubala”, później zgrupowania partyzanckie AK „Ponury”.

Po zapaleniu znicza w hołdzie poległym tu bohaterom, mechatronicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle kapliczki z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, gdzie każdego roku, w drugą niedzielę czerwca, odbywają się uroczystości poświęcone Dowódcom i Żołnierzom Oddziałów „Ponurego” i „Nurta”.

Uczniowie podkreślili charakter rajdu, trzymając biało-czerwone flagi i napis „THM  DLA  NIEPODLEGŁEJ”- motyw przewodni wędrówki.

Następnie na świeżym powietrzu, wśród drzew i śpiewających wokół ptaków, odbyła się plenerowa lekcja historii i poezji patriotycznej, którą poprowadziły panie: Małgorzata Wawrzkiewicz i Renata Kowalska. Młodzież wysłuchała gawędy o Wykusie, żołnierzach AK, posłuchała poezji partyzanckiej ku czci poległych w tym miejscu, uświęconym męczeńską krwią bohaterów.

Przypadek sprawił, że w tym samym czasie odwiedzała Wykus siostra jednego z żołnierzy AK – Józefa Małka ps. „Komar”. Kobieta, już w starszym wieku, poruszając się o kuli, podeszła do młodzieży, zaciekawiona tą odbywającą się w tym miejscu nietypową lekcją i opowiedziała o swym bracie, jego poświęceniu dla ojczyzny i tragicznym losie, jaki go spotkał. Na koniec życzyła naszym uczniom dobrej przyszłości, sugerując iż ucząc się, zdobywając wiedzę, o tę przyszłość lękać się nie będzie trzeba.

Następnie wicedyrektor Piotr Leśniewski poprowadził wszystkich niebieskim szlakiem, przełomem rzeki Lubianka aż do Polany Langiewicza. Po drodze młodzież mijała stacje Partyzanckiej Drogi Krzyżowej i mogiły powstańców, na których uczniowie zapalali znicze pamięci.

Na Polanie Langiewicza – miejscu uważanym powszechnie za miejsce obozowania oddziałów powstańczych, dowodzonych przez generała Mariana Langiewicza, podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku - mechatronicy rozpalili ognisko, posilając się przed drogą powrotną do Ostrowca. Nic tak dobrze nie smakuje, jak kiełbaski upieczone na ogniu, na który samemu zbiera się chrust.

Nic też tak dobrze nie trenuje umysłu, jak quizy i konkursy, więc uczniowie 2 Tm odpowiadali na pytania, przygotowane przez p. Małgorzatę Wawrzkiewicz, dotyczące historii działań niepodległościowych. Najlepszym historykiem okazał się Karol Leżuch, drugie miejsce zajął Karol Tomaszewski, a trzecie - Paweł Olech. Były też dwie nagrody pocieszenia dla Mikołaja Gajka i Bartka Mgłośka. Drobne upominki - nagrody konkursowe ufundował dyrektor Czesław Golis. Bardzo dziękujemy.
Z Polany Langiewicza cała ekipa, syta i w doskonałych humorach, udała się czarnym szlakiem do wsi Rataje koło Starachowic. Po drodze, oprócz pięknych widoków, można było podziwiać sarny, zające i inne okazy świętokrzyskiej fauny.

Rajd naszych uczniów był bardzo udany i wyjątkowy. Daliśmy przykład, że można łączyć przyjemne z pożytecznym. Relaks, integracja, humor, zabawa, ale i jednoczesne zdobywanie wiedzy i podkreślanie szacunku dla przeszłości to wspaniała odskocznia od szkolnej codzienności.