»  Archiwum wydarzeń

Lekcja wychowania patriotycznego
2018-03-08
7 marca gościł w naszej szkole pan Piotr Firkowski - syn więźnia trzech obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Uczniowie klas: 4 Tl, 4 Tm, 4Tib i 3 Tm mieli okazję uczestniczyć w tej niecodziennej lekcji wychowania patriotycznego.
Celem spotkania było przekazanie młodzieży prawdy ukazanej we wspomnieniach naocznego świadka czasów pogardy, cierpienia i upodlenia w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych w Polsce i innych państwach europejskich.

Mottem do wspomnień były słowa śp. Mirosława Firkowskiego - więźnia obozu w Auschwitz, Neuengamme i Bergen-Belsen - "Aby to nigdy się nie powtórzyło… Należy pamiętać i czcić pamięć milionów ludzi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność".
Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji Piotra Firkowskiego na temat historii życia obozowego jego ojca - Mirosława, obejrzeć unikatowe fotografie z książki pt.: „Przez trzy kacety”, nagrodzone przez Państwowe Muzeum KL Auschwitz  w Oświęcimiu, a także wysłuchać, w wykonaniu prelegenta, pieśni patriotycznych i obozowych, które stały się hymnami więźniów obozów koncentracyjnych czasów II wojny światowej.

Niezwykłe wrażenie zrobił na młodzieży 40-minutowy film dokumentalny „Dzień jak co dzień”, zrealizowany w ramach programu edukacji narodowej Polski,  w którym przewodnikiem po obecnym Muzeum KL Auschwitz był Mirosław Firkowski - były więzień i naoczny świadek tzw. „wybiórki”, podczas której ojciec Maksymilian Kolbe zgłosił się, że pójdzie na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Film i wspomnienia  zainteresowały młodzież i uczuliły na zło wojny, wzbogaciły wiedzę o tamtych koszmarnych czasach głodu, śmierci i upodlenia.

Na koniec prelekcji Piotr Firkowski przekazał do szkolnej biblioteki trzy egzemplarze książki jego ojca Mirosława Firkowskiego pt.: „Przez trzy kacety”, wyrażając nadzieję, że obecne pokolenie pamiętać będzie ten ogrom krzywd z przeszłości i nigdy nie zapomni o wojennej Apokalipsie.

Do organizacji spotkania i uczestnictwa w nim, zachęciła uczniów p. Renata Kowalska.